Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” sprawdziło stan wiedzy o chłoniakach. Właśnie opublikowało wyniki, które nie napawają optymizmem. Blisko połowa Polaków nie wie, jakie są objawy związane z pojawieniem się tego nowotworu.

Reklama

Symptomy towarzyszące chłoniakom przypominają często objawy zwykłego przeziębienia, dlatego są lekceważone zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy. Choroba w większości przypadków jest wykrywana „przy okazji” i już w stadium zaawansowanym.

Jak podkreślają eksperci, posiadanie wiedzy na temat objawów chłoniaka zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie skutecznego leczenia ratującego życie.

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” przeprowadzało sondy uliczne w Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Ankieterzy przepytali 1284 Polaków. Co najbardziej alarmujące, to fakt, że objawów tego nowotworu nie znało blisko 80 procent przechodniów.

Reklama

Ponad połowa ankietowanych uważała, że chłoniaka można całkowicie wyleczyć.

Przebieg leczenia zależy od typu chłoniaka, stopnia zaawansowania choroby i innych czynników, które ocenia lekarz. Chłoniaki agresywne wymagają szybkiego rozpoznania i intensywnego leczenia, ale często istnieje szansa na trwałe wyleczenie chorego. Natomiast chłoniaki nieziarnicze o powolnym przebiegu, mimo, że są nieuleczalne, pozwalają normalnie funkcjonować. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod leczenia, polegających na połączeniu klasycznej chemioterapii i terapii celowanej, które dają szansę pacjentom na dłuższe życie bez objawów choroby.

Szacuje się, że na świecie liczba chorych na chłoniaki przekracza milion osób. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy najczęściej osób po 60. roku życia.

Reklama

Warto wiedzieć, że chłoniaki mogą dawać następujące objawy:

- powiększone węzły chłonne;
- osłabienie;
- uporczywe swędzenie skóry;
- długo utrzymujący się kaszel lub duszności;
- znaczna utrata masy ciała i nieuzasadnione zmęczenie;
- obfite nocne poty;
- podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny (często mylona z objawami infekcji).