Pacjenci lekceważą objawy raka gardła

| Aktualizacja:
X

Ból gardła nie zawsze musi oznaczać infekcję, nawet w sezonie grypowym. Jak wynika z najnowszych badań, w 2008 roku na nowotwór gardła zapadło 645 Polaków. W tym samym roku z tego powodu zmarło w naszym kraju 465 osób.

Zapalenie gardła czy grypa często maskują objawy znacznie groźniejszej choroby, a pacjent jest przekonany, że za jakiś czas ból i uczucie dyskomfortu w okolicach krtani miną. Tymczasem jak pokazują statystyki, nowotwór gardła nie jest w Polsce wcale rzadkim schorzeniem.

Częściej dotyka mężczyzn (520 przypadków w 2008 roku) niż kobiety (145 zachorowań). Do tego jeszcze dochodzi częsty rak migdałka (328 nowych pacjentów w 2008 roku wśród mężczyzn i 107 przypadków wśród kobiet) – alarmuje „Gazeta Wyborcza”.

Dramatycznie wyglądają także statystyki umieralności. W 2008 roku z powodu raka gardła umarło w Polsce 370 mężczyzn i 95 kobiet. Wskutek nowotworu migdałków – 198 mężczyzn i 62 kobiety.

„Te śmierci w ogóle nie powinny mieć miejsca” – mówi „Gazecie Wyborczej” dr Ewa Gołębiewska z Kliniki Otolaryngologii Szpitala MSWiA w Warszawie. „Z rakiem gardła jest trochę tak jak z rakiem szyjki macicy u kobiet. Badanie i leczenie w obu przypadkach jest proste, tylko trzeba się na nie zgłosić” – dodaje. Tymczasem praktyka onkologów pokazuje, że pacjenci lekceważą niepokojące objawy i zdecydowanie zbyt późno zgłaszają je lekarzowi.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: Gazeta Wyborcza
    Powered by ContentStream
    • ~tomek
      2011-03-08 13:40
      do jazu
      tak człowieku, co ty sobie wyobrażasz, że ktoś za tobą będzie latał i cię prosił, każdy musi dbać o siebie, żyjesz na dzikiej planecie, gdzie kazdy pyłek zwany dumnie człowiekiem musi się troszczyć sam o swój tyłek

      poza tym nie chcę wydawać moich podatków na takich leni jak ty

      nie zyjesz w krolestwie niebieskim, tylko na planecie Ziemia; helouuuuu! obudź się, spojrz w kosmos, spojrz na historię swiata i sie zastanow nad swoją naiwnością
    • ~jazu
      2011-03-08 07:04
      A gdzie profilaktyka? Gdzie informacje? A czas oczekiwania na badania?
      Czy to wszystko tez lezy po stronie pacjenta pani kopacz od "przekopania na gleboskosc 1 metra"?
    • ~mkk
      2011-03-08 03:59
      Piszecie: "Tymczasem praktyka onkologów pokazuje, że pacjenci lekceważą niepokojące objawy i zdecydowanie zbyt późno zgłaszają je lekarzowi."
      A moze ktoś fachowy podałby tu, jakie to sa objawy raka gardła i raka migdałków?
      To pewnie zmniejszyłoby liczbę "zapuszczonych" nowotworów.
    • ~o
      2012-02-06 00:23
      jaka profilaktyka?? jacy lekarze?? od pol roku mam objawy w 100 proc zgodne z rakiem nosogardzieli, latam od lekarza do lekarza , nikt zadnych badan mi nie zlecil co wiecej bez zadnych badan wmawiaja mi ,ze mam nerwice , co rusz tylko nowe antybiotyki bo objawy nie ustepuja, wiec co moze pacjent skoro lekarz ma to wszystko gdzies?
    • ~RAY
      2012-04-05 14:32
      JA MAM MEGA PROBLEMY Z GARDŁEM I MIGDAŁKAMI - ŻADEN LEKARZ (A CHODZE PRYWATNIE) NIC NIE BADAŁ. KAŻDY TYLKO ZAJRZY NA 2 SEKUNDY, ZAPISZE ANTYBIOTYK I KASUJE OD 100-250 ZŁ. GDZIE TU ***** BADANIA ???
    • ~drzazga
      2013-09-20 15:07
      Ja dostałam przekaz na onkologię 13 maja z podejrzeniem obrzęku reinkiego-za terminem czekam do 2 pozdziernika - dzisiaj laryngolog stwierdził niestety guza krtani- i jak się to ma do dbania o siebie !!!
    • ~agnieszka
      2012-09-27 13:30
      ja miałam kiedyś zapalenie gardła, aż mo głos odjęło. język migany był wtedy hehe
    • ~KUBA
      2012-08-02 14:13
      Mam na imię Jakub mam zaledwie 18 lat i chodzę do szkoły. W szkole po w-f ciężko mi się oddychało nawet dusiło, myślałem że to przeziębienie albo po prostu zadyszka. Pewnego wieczoru złapał mnie taki ból gardła że nie dopisania. Rano postanowiłem iść do lekarza ale jak lekarze antybiotyk i zwolnienie 3 deni i z głowy. W czasie zwolnienia czytałem dużo w necie i składałem sobie wszystko do kupy... Po 3 dniach pojechałem do poznania do szpitala na prześwietlenie zrobioną mi gastroskopie i uznali że jest wszystko ok.Wnocy tego samego dnia krew leciała mi jak głupia byłem sam w mieszkaniu zadzwoniłem po kolegę i po pogotowie. wykryto mi raka gardła i co raz bardziej wiem że umieram. ostrzegam was dbajcie o swoje zdrowie. pozdrawiam jakub
    • ~romualdfranckiewicz@wp.pl
      2013-11-21 09:57
      Zachorowałem trzy lata temu na raka gardła i języka. Jestem po radio i chemioterapii.Miałem duże problemy z jedzeniem po tej całej zabawie. Straciłem zupełnie smak i po trzech latach, trwa to częściowo do dziś. Jeść coś musiałem, więc zacząłem wymyślać sobie potrawy. Z kilku elementów doszedłem do mikstury z 40 składników. Wszystko miksowane, smak nieistotny. Efektem jest to, ze utrzymuję wagę i od trzech lat badania kontrolne są pozytywne. Skład karkołomnej mikstury do uzyskania pod moim adresem.