Pacjenci lekceważą objawy raka gardła

| Aktualizacja:
X

Ból gardła nie zawsze musi oznaczać infekcję, nawet w sezonie grypowym. Jak wynika z najnowszych badań, w 2008 roku na nowotwór gardła zapadło 645 Polaków. W tym samym roku z tego powodu zmarło w naszym kraju 465 osób.

Zapalenie gardła czy grypa często maskują objawy znacznie groźniejszej choroby, a pacjent jest przekonany, że za jakiś czas ból i uczucie dyskomfortu w okolicach krtani miną. Tymczasem jak pokazują statystyki, nowotwór gardła nie jest w Polsce wcale rzadkim schorzeniem.

Częściej dotyka mężczyzn (520 przypadków w 2008 roku) niż kobiety (145 zachorowań). Do tego jeszcze dochodzi częsty rak migdałka (328 nowych pacjentów w 2008 roku wśród mężczyzn i 107 przypadków wśród kobiet) – alarmuje „Gazeta Wyborcza”.

Dramatycznie wyglądają także statystyki umieralności. W 2008 roku z powodu raka gardła umarło w Polsce 370 mężczyzn i 95 kobiet. Wskutek nowotworu migdałków – 198 mężczyzn i 62 kobiety.

„Te śmierci w ogóle nie powinny mieć miejsca” – mówi „Gazecie Wyborczej” dr Ewa Gołębiewska z Kliniki Otolaryngologii Szpitala MSWiA w Warszawie. „Z rakiem gardła jest trochę tak jak z rakiem szyjki macicy u kobiet. Badanie i leczenie w obu przypadkach jest proste, tylko trzeba się na nie zgłosić” – dodaje. Tymczasem praktyka onkologów pokazuje, że pacjenci lekceważą niepokojące objawy i zdecydowanie zbyt późno zgłaszają je lekarzowi.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: Gazeta Wyborcza
 • ~tomek
  2011-03-08 13:40
  do jazu
  tak człowieku, co ty sobie wyobrażasz, że ktoś za tobą będzie latał i cię prosił, każdy musi dbać o siebie, żyjesz na dzikiej planecie, gdzie kazdy pyłek zwany dumnie człowiekiem musi się troszczyć sam o swój tyłek

  poza tym nie chcę wydawać moich podatków na takich leni jak ty

  nie zyjesz w krolestwie niebieskim, tylko na planecie Ziemia; helouuuuu! obudź się, spojrz w kosmos, spojrz na historię swiata i sie zastanow nad swoją naiwnością
 • ~jazu
  2011-03-08 07:04
  A gdzie profilaktyka? Gdzie informacje? A czas oczekiwania na badania?
  Czy to wszystko tez lezy po stronie pacjenta pani kopacz od "przekopania na gleboskosc 1 metra"?
 • ~jazu
  2011-03-08 07:04
  A gdzie profilaktyka? Gdzie informacje? A czas oczekiwania na badania?
  Czy to wszystko tez lezy po stronie pacjenta pani kopacz od "przekopania na gleboskosc 1 metra"?
AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.