• Centrum Cyklotronowe Bronowice
  5
  9
  Centrum Cyklotronowe Bronowice oferuje osobom chorującym na niektóre typy nowotworów nowoczesną terapię protonową. Jest jednym z nowocześniejszych w Europie. Rocznie mogłoby się w nim leczyć nawet 600 pacjentów, niestety z lecznicy korzysta tylko kilkudziesięciu. Dlaczego? Czym charakteryzuje się terapia protonowa?
 • jelito grube rentgen
  2
  6
  Polacy za mało wciąż robią, żeby uchronić się przed coraz częściej występującym rakiem jelita grubego – mówili eksperci w Warszawie z okazji rozpoczęcia 2. edycji kampanii poświęconej profilaktyce tego nowotworu.
 • Ból brzucha
  8
  5
  System opieki nad pacjentem z rakiem jelita grubego w Polsce wymaga reorganizacji, polegającej głównie na utworzeniu sieci ośrodków specjalizujących się w leczeniu tego nowotworu – przekonuje doktor Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Według najnowszych danych pod względem pięcioletnich przeżyć w przypadku raka okrężnicy Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie.
 • Witamina C
  15
  7
  Czy to prawda, że cukier żywi raka? Przyjmowanie dużych dawek witaminy C wspiera organizm w walce z nowotworem? I w końcu, czy utrata kilku kilogramów w przypadku nadwagi lub otyłości służy pacjentom onkologicznym? Wielu chorych i ich opiekunów zadaje sobie te i wiele innych pytań dotyczących żywienia w chorobie nowotworowej i poszukuje na nie odpowiedzi. W gąszczu dostępnych informacji trudno znaleźć te wiarygodne i potwierdzone głosem ekspertów
 • Badanie piersi: mammografia
  2
  33
  W raku piersi u kobiet pod względem pięcioletnich przeżyć zajmujemy w Europie trzecie miejsce od końca – podkreśla dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi Centrum Onkologii w Warszawie.
 • jelito grube
  2
  Najlepszą metodą wczesnego wykrywania bezobjawowego raka jelita grubego jest kolonoskopia – przypominają organizatorzy Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Nowotworów „WczesneWykrycieToŻycie”.
 • Arsen
  5
  18
  Naukowcy ze Szczecina dowiedli, że im wyższe stężenie arsenu we krwi, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Odkrycia dokonał zespół prof. Jana Lubińskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Okazuje się, że arsen jest niebezpieczny zwłaszcza dla kobiet. Dlaczego? Jak wyglądało badanie?
 • Operacja złośliwego guza wątroby przy użyciu echolasera, przeprowadzona przez polski zespół i włoskiego operatora Giovanniego Giuseppe Di Costanzo
  4
  5
  6 minut. Tyle średnio trwa operacja guza nowotworowego przy użyciu echolasera. Nowoczesne urządzenie do Wrocławia, do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, przywieźli lekarze z Włoch. Pokazali też swoim polskim kolegom, jak używać echolasera. W poniedziałek przeprowadzono operację złośliwego guza wątroby.
 • Chemioterapia
  3
  2
  Nowotwory zabijają co roku 100 tysięcy osób w Polsce. Jedna piąta z nich umiera przez brak dostępu do nowoczesnych leków – oceniają eksperci.
 • Komórki nowotworowe w komputerowej wizualizacji 3D
  6
  100
  Opracowano terapię bezoperacyjnego leczenia nowotworów opartą na technologii jądrowej. Trwają pracę nad wprowadzeniem jej do szpitali – informuje doktor inżynier Michał Gryziński, dyrektor Departamentu Eksploatacji Obiektów Jądrowych Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą. Polscy naukowcy zaangażują się w rozwijanie tej metody.
 • Lekarze oglądają prześwietlenia
  4
  W leczeniu niektórych nowotworów uzyskaliśmy w ostatnich latach postęp, jednak w porównaniu do wielu innych krajów europejskich jest on wciąż niewystarczający – powiedziała dr Joanna Didkowska z Centrum Onkologii w Warszawie.
 • Grzyby na pniu
  8
  4
  Białostoccy naukowcy utworzyli bank ekstraktów ponad 150 grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej. Badają ich potencjalne zastosowanie między innymi w leczeniu nowotworów. Na przykład właściwości korzeniowca sosnowego mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu raka jelita grubego.