• Lekarz trzyma dłoń pacjenta
  1
  65
  Dla zwiększenia skuteczności leczenia pacjentów cierpiących z powodu zaawansowanego i nawrotowego szpiczaka plazmocytowego potrzebujemy trzech nowych leków, które wciąż nie są w Polsce refundowane – oceniają eksperci.
 • Kobieta chora na nowotwór
  1
  Jedyną szansą na pełne wyleczenie chorego na białaczkę jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Inne metody mogą doprowadzić do remisji choroby (co nie zawsze gwarantuje jej trwałość), a ich celem jest przedłużenie życia i utrzymanie dobrego stanu ogólnego pacjenta.
 • Stek
  7
  2
  Mięsożercy, którzy nie wyobrażają sobie obiadu bez schabowego, zaś jajecznicę jedzą tylko z boczkiem, a kanapki jedynie z szynką, powinni pomyśleć nad zmianą diety. Uczeni przekonują, że dieta obfitująca w czerwone mięso sprzyja rozwojowi raka jelita grubego.
 • Lekarz
  Szpiczak plazmocytowy jest u większości pacjentów chorobą nawracającą. Do skutecznego leczenia nawrotów tego nowotworu potrzebujemy nowych leków - przekonywali lekarze i pacjenci podczas 13. Kongresu Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka.
 • Kobieta pokazuje język
  3
  Nawracające krostki w jamie ustnej? Zazwyczaj to nic groźnego, ale czasem mogą być wczesnym objawem nowotworu. Jedną z osób, która jako pierwsza dostrzeże niepokojące zmiany może być twój dentysta.
 • Płuca
  1
  Leczenie raka płuca nowoczesnymi terapiami jest najgorzej dofinansowane z budżetu państwa w porównaniu z innymi częstymi nowotworami złośliwymi, np. rakiem piersi. Czas to zmienić – ocenili w rozmowie z PAP eksperci. NFZ podkreśla, że w 2017 r. przeznaczył na leczenie raka płuca niemal 85 mln zł.
 • 1
  4
  Czynniki dziedziczne stanowią przyczynę ok. 10-30 proc. wszystkich nowotworów. Są one szczególnie istotne w przypadku raka piersi czy raka jajnika, na których występowanie ma wpływ mutacja genów BRCA1 lub BRCA2, zwiększająca o ok. 40 proc. ryzyko zachorowania na raka jajnika i aż o 70 proc. na raka piersi. Szacuje się, że dziś zaburzenia te występują u 1 na 300 kobiet w Polsce. Jak podkreślają eksperci, czujność onkologiczną powinny zachować szczególnie te osoby, u których nowotwór wystąpił w rodzinie w młodym wieku, wówczas warto wykonać test predyspozycji genetycznych.
 • Rak płuc
  3
  Dzięki refundacji leków zaliczanych do immunoterapii można istotnie wydłużyć życie dużej grupy chorych na raka płuca – oceniają eksperci. Chodzi o pacjentów, którym lekarze mogą dziś zaoferować tylko mniej skuteczną i toksyczną chemioterapię.
 • kolonoskopia
  2
  10
  Do 19 tys. po raz pierwszy wzrosła w Polsce roczna liczba zachorowań na raka jelita grubego – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Stowarzyszenie EuropaColon.
 • Centrum Cyklotronowe Bronowice
  5
  8
  Centrum Cyklotronowe Bronowice oferuje osobom chorującym na niektóre typy nowotworów nowoczesną terapię protonową. Jest jednym z nowocześniejszych w Europie. Rocznie mogłoby się w nim leczyć nawet 600 pacjentów, niestety z lecznicy korzysta tylko kilkudziesięciu. Dlaczego? Czym charakteryzuje się terapia protonowa?
 • jelito grube rentgen
  2
  6
  Polacy za mało wciąż robią, żeby uchronić się przed coraz częściej występującym rakiem jelita grubego – mówili eksperci w Warszawie z okazji rozpoczęcia 2. edycji kampanii poświęconej profilaktyce tego nowotworu.
 • Ból brzucha
  8
  5
  System opieki nad pacjentem z rakiem jelita grubego w Polsce wymaga reorganizacji, polegającej głównie na utworzeniu sieci ośrodków specjalizujących się w leczeniu tego nowotworu – przekonuje doktor Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Według najnowszych danych pod względem pięcioletnich przeżyć w przypadku raka okrężnicy Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie.
 • Hanna Lis

  Hanna Lis: Żaden ksiądz mnie nie przekona, że małżeństwo, w którym mąż tłucze żonę, jest "święte"

 • Naga kobieta na plaży

  Dziennikarz ujawnia uczestniczki seksafery z Dubaju: Miss Polonia, uczestniczka Top Model, dziewczyna znanego aktora

 • Gmail

  Gmail sam wysłał spam z naszego konta? Google: Nadawca sfałszował nagłówki wiadomości

Zobacz więcej