• Badanie piersi: mammografia
  2
  25
  W raku piersi u kobiet pod względem pięcioletnich przeżyć zajmujemy w Europie trzecie miejsce od końca – podkreśla dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi Centrum Onkologii w Warszawie.
 • jelito grube
  2
  Najlepszą metodą wczesnego wykrywania bezobjawowego raka jelita grubego jest kolonoskopia – przypominają organizatorzy Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Nowotworów „WczesneWykrycieToŻycie”.
 • Arsen
  5
  18
  Naukowcy ze Szczecina dowiedli, że im wyższe stężenie arsenu we krwi, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Odkrycia dokonał zespół prof. Jana Lubińskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Okazuje się, że arsen jest niebezpieczny zwłaszcza dla kobiet. Dlaczego? Jak wyglądało badanie?
 • Operacja złośliwego guza wątroby przy użyciu echolasera, przeprowadzona przez polski zespół i włoskiego operatora Giovanniego Giuseppe Di Costanzo
  4
  5
  6 minut. Tyle średnio trwa operacja guza nowotworowego przy użyciu echolasera. Nowoczesne urządzenie do Wrocławia, do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, przywieźli lekarze z Włoch. Pokazali też swoim polskim kolegom, jak używać echolasera. W poniedziałek przeprowadzono operację złośliwego guza wątroby.
 • Chemioterapia
  3
  2
  Nowotwory zabijają co roku 100 tysięcy osób w Polsce. Jedna piąta z nich umiera przez brak dostępu do nowoczesnych leków – oceniają eksperci.
 • Komórki nowotworowe w komputerowej wizualizacji 3D
  6
  100
  Opracowano terapię bezoperacyjnego leczenia nowotworów opartą na technologii jądrowej. Trwają pracę nad wprowadzeniem jej do szpitali – informuje doktor inżynier Michał Gryziński, dyrektor Departamentu Eksploatacji Obiektów Jądrowych Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą. Polscy naukowcy zaangażują się w rozwijanie tej metody.
 • Lekarze oglądają prześwietlenia
  4
  W leczeniu niektórych nowotworów uzyskaliśmy w ostatnich latach postęp, jednak w porównaniu do wielu innych krajów europejskich jest on wciąż niewystarczający – powiedziała dr Joanna Didkowska z Centrum Onkologii w Warszawie.
 • Grzyby na pniu
  7
  4
  Białostoccy naukowcy utworzyli bank ekstraktów ponad 150 grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej. Badają ich potencjalne zastosowanie między innymi w leczeniu nowotworów. Na przykład właściwości korzeniowca sosnowego mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu raka jelita grubego.
 • Kobieta zasłania piersi
  1
  Opublikowane ostatnio przez naukowców wyniki badań nad mutacją genów BRCA1 i BRCA2 wskazują, że posiadanie przez pacjentki tej mutacji wcale nie jest jednoznaczne z wysokim ryzykiem zachorowania.
 • Kobietę boli ząb
  9
  5
  Rak trzustki to jeden z najbardziej agresywnych i tajemniczych typów nowotworu, z którym walkę przegrali m.in. Steve Jobs i Patrick Swayze. Do czarnej listy ryzyka obok m.in. palenia papierosów oraz mutacji genetycznych dołącza słaba higiena jamy ustnej – alarmują amerykańscy naukowcy.
 • Operacja. Chirurdzy przy stole operacyjnym
  1
  2
  Polska wykazuje wciąż jedno z najniższych w Europie pięcioletnich przeżyć z powodu raka jelita grubego – alarmowali specjaliści podczas wtorkowej debaty na temat tej choroby w Warszawie.
 • Posiłek w łóżku
  4
  3
  Badania profilaktyczne pozwalają wcześnie wykryć nowotwór i dają pacjentom szanse na wyleczenie; głównym powodem dużej liczby zgonów z powodu raka jest zbyt późna diagnoza – przypomina Ministerstwo Zdrowia, w związku z Światowym Dniem Walki z Rakiem.
 • dziki w piaskownicy

  Dziki bawiące się w piaskownicy podbijają Internet [WIDEO]

 • Smartfon, zdjęcie ilustracyjne

  "Aplikacja została zatrzymana". Jak poradzić sobie z BŁĘDEM

 • Katarzyna Pakosińska

  Pakosińska tłumaczy się z afery z plagiatem: Błedy po stronie redakcyjnej, fatalnie skonstruowano umowę

Zobacz więcej