• Krew
  1
  2
  Dzięki nowym terapiom mamy szansę wyleczyć część chorych z przewlekłymi, dotąd nieuleczalnymi nowotworami krwi - podkreślali eksperci na zorganizowanej w Kazimierzu Dolnym III Międzynarodowej Konferencji Szkoleniowej "Hematologia Kliniczna i Doświadczalna".
 • Piersi
  1
  Kobiety po mastektomii mogą mieć zrekonstruowaną pierś przy pomocy implantów albo przy użyciu tkanek własnych. Na czym polega ta druga metoda? Kto się kwalifikuje do zabiegu? Wyjaśnili to w "Dzień Dobry TVN" Aldona Spiegel, mikrochirurg i specjalista rekonstrukcji piersi oraz dr Michał Lewandowicz z Zespołu Mikrochirurgii Piersi w Centrum Onkologii. Czy ten zabieg jest refundowany przez NFZ?
 • DOKTOR KRZYSZTOF ZIMMER I PACJENT REMIGIUSZ CEDZIŁO
  2
  Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pod kierunkiem profesora Szymona Dragana przeszczepili rzepkę u chorego, u którego w kolanie umiejscowił się guz tak zwany olbrzymiokomórkowy. Chory powrócił do zdrowia i sprawności, specjaliści pochwalili się sukcesem jednak dopiero po roku, kiedy było jasne, że pacjent został w pełni wyleczony. To pierwszy taki zabieg w Europie.
 • Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Głowala podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia
  3
  Ministerstwo Zdrowia wraz z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji prowadzi działania mające na celu wypracowanie kompleksowego leczenia raka płuc, piersi, jelita grubego, prostaty i narządów kobiecych – poinformowała podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. W Polsce jest bardzo niska pięcioletnia przeżywalność osób chorych na raka. Pięć lat przeżywa zaledwie 10-15 procent pacjentów.
 • Rak płuca
  1
  Każdego roku w Polsce odnotowuje się ok. 22 000 nowych zachorowań na raka płuca. To jeden z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych, co wynika przede wszystkim z diagnozowania chorych będących już w stadium zaawansowanym agresywnego przebiegu choroby, częstego występowania przerzutów, a także wysokiej oporności nowotworu na leczenie. W jaki sposób można się przed nim obronić?
 • Rak jelita
  5
  1
  Co sprzyja rozwojowi nowotworu jelita grubego?
 • kolonoskopia
  1
  Nowa terapia w zaawansowanym i nawrotowym raku jelita grubego ma negatywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – poinformował resort zdrowia. Prawdopodobnie nie znajdzie się więc ona na nowej liście leków refundowanych. Ostateczną decyzję podejmie minister zdrowia.
 • Lekarz trzyma dłoń pacjenta
  1
  67
  Dla zwiększenia skuteczności leczenia pacjentów cierpiących z powodu zaawansowanego i nawrotowego szpiczaka plazmocytowego potrzebujemy trzech nowych leków, które wciąż nie są w Polsce refundowane – oceniają eksperci.
 • Kobieta chora na nowotwór
  1
  Jedyną szansą na pełne wyleczenie chorego na białaczkę jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Inne metody mogą doprowadzić do remisji choroby (co nie zawsze gwarantuje jej trwałość), a ich celem jest przedłużenie życia i utrzymanie dobrego stanu ogólnego pacjenta.
 • Stek
  7
  2
  Mięsożercy, którzy nie wyobrażają sobie obiadu bez schabowego, zaś jajecznicę jedzą tylko z boczkiem, a kanapki jedynie z szynką, powinni pomyśleć nad zmianą diety. Uczeni przekonują, że dieta obfitująca w czerwone mięso sprzyja rozwojowi raka jelita grubego.
 • Lekarz
  Szpiczak plazmocytowy jest u większości pacjentów chorobą nawracającą. Do skutecznego leczenia nawrotów tego nowotworu potrzebujemy nowych leków - przekonywali lekarze i pacjenci podczas 13. Kongresu Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka.
 • Kobieta pokazuje język
  3
  Nawracające krostki w jamie ustnej? Zazwyczaj to nic groźnego, ale czasem mogą być wczesnym objawem nowotworu. Jedną z osób, która jako pierwsza dostrzeże niepokojące zmiany może być twój dentysta.