Między 16 a 22 lutego odnotowano w Polsce ponad 269 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, trzy osoby zmarły – wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
W tegorocznym sezonie zimowym w Czechach grypa przyczyniła się do śmierci 33 osób. W Polsce na razie wiemy o 4 ofiarach śmiertelnych. Czy w tym roku wirus jest wyjątkowy groźny?
W województwie kujawsko-pomorskim jest obserwowana jest wzmożona zachorowalność na grypę. Eksperci uspokajają, że nie ma mowy o epidemii czy pandemii. W szpitalach wprowadzono specjalne środki ostrożności, żeby choroba się nie rozprzestrzeniała.
W Polsce - w obecnym sezonie grypowym - odnotowano już prawie 3 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Jesteśmy wśród krajów o największej zachorowalności na grypę – powiedział PAP prof. Adam Antczak.
Od początku roku w województwie pomorskim odnotowało najwięcej w kraju przypadków zachorowania na grypę lub jej podejrzenia. Szczyt zachorowań przypadł na ostatni tydzień stycznia; w kolejnych liczba zgłoszeń o zachorowaniach spadała.
Wirus grypy ma zdolność przeżywania na rękach kilkudziesięciu minut, o czym warto pamiętać, bo jest to jedna z najczęstszych dróg przenoszenia zakażeń – wyjaśniał doktor Paweł Grzesiowski. Jak wskazał, "kaszląca czy kichająca osoba rozpryskuje wirusa na około 1,5 metra”.
W Wielkopolsce liczba chorych na grypę wynosi obecnie ponad 35 tys. osób. Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Andrzej Trybusz podkreśla, że dane te nie są alarmujące; w ub. roku pod koniec stycznia chorych było o 20 tys. więcej.
W Małopolsce w okresie od 8 do 15 lutego odnotowano ponad 37 tysięcy przypadków zachorowań na grypę. Obecnie sytuacja jest stabilna i odnotowuje się tendencję spadkową. W regionie nie odnotowano w tym roku przypadków zgonu z powodu grypy.
Z powodu grypy lub jej podejrzenia skierowanie do szpitala otrzymało w tym roku ponad 4,6 tysiąca osób – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Liczba zachorowań na grypę i jej podejrzeń od początku 2018 roku to ponad 1,2 miliona przypadków. W lutym zmarły cztery osoby.
W ciągu jednego tygodnia z powodu grypy zmarły cztery osoby - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Zarejestrowano ponad 270 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na tę chorobę. Największą zapadalność odnotowano na Pomorzu, w Małopolsce i Wielkopolsce.