- Z dumą przekazujemy wieści o szczęściu naszych pacjentów. Pierwsze dzieci, poczęte w wyniku realizacji programu dofinansowania in vitro w Warszawie przyszły na świat w sierpniu. Jest wśród nich pięć dziewczynek, w tym dwie bliźniaczki oraz jeden chłopiec. Wszystkie są zdrowe i otrzymały maksymalną liczbę punktów w skali Apgar. To nieopisana radość zarówno dla rodziców, jak i całego naszego zespołu – mówi Janusz Pałaszewski, ginekolog-położnik i ordynator w Klinice Leczenia Niepłodności INVICTA w Warszawie. Kolejne dzieci są w drodze - dzięki dofinansowaniu miasta ponad 70 pacjentek Kliniki jest obecnie w ciąży.

Reklama

Warszawski program pod nazwą „Stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego” rozpoczął się w listopadzie 2017 roku i potrwa do końca 2019 roku. Skierowany jest do niepłodnych par, zarówno małżeństw, jak i związków nieformalnych z Warszawy. Kobieta musi być w wieku 25-40 lat, a oboje pacjenci muszą pozytywnie przejść kwalifikację medyczną do zapłodnienia pozaustrojowego. Dofinansowanie wynosi do 5 tys. do każdej procedury, maksymalnie w ramach programu można poddać się zabiegowi trzykrotnie. Według szacunków magistratu, do 2019 roku z programu ma skorzystać 2,5 tys. par ze stolicy.

- Program jest adresowany przede wszystkim do najbardziej potrzebującej grupy – ludzi, którzy od dłuższego czasu starają się o potomstwo i którym inne metody leczenia niż in vitro nie są w stanie pomóc. Zgłaszają się do nas głównie osoby młode, tuż po 30-tce, których dotychczasowe starania lub stan zdrowia nie pozwoliły na powiększenie rodziny – mówi dr Pałaszewski z INVICTA.

Większość par ma już za sobą historię leczenia i drogę, która do tej pory była dla nich dostępna. - Do programu przystąpiło wiele par, które wcześniej odkładały leczenie w czasie ze względów finansowych. Tymczasem w leczeniu niepłodności czas ma niebagatelne znaczenie. Wsparcie oferowane przez samorząd pozwoliło pacjentom szybciej podjąć niezbędne działania medyczne. Właśnie jedna z tych par we wrześniu spodziewa się nowego członka rodziny – dodaje Sylwia Barczewska, kierownik Kliniki INVICTA w Warszawie.

Reklama

Stołeczna kampania jest realizowana przez sześć specjalistycznych zajmujących się leczeniem niepłodności. Budżet programu przewidziany na 24 miesiące wynosi ok. 10 mln złotych.
W Klinice INVICTA, która dostała największy kontrakt (765 cykli), do leczenia zakwalifikowano już ponad 200 par. Pierwsze dzieci są już na świecie, narodziny kolejnych planowane są w kolejnych tygodniach. – Według mnie to najlepszy dowód jak bardzo potrzebne i ważne są tego typu inicjatywy – podsumowuje dr Pałaszewski.

Reklama