Coraz częściej spotykamy się z odkładaniem decyzji o macierzyństwie na później. Większość młodych ludzi zajęta jest studiowaniem, podjęciem pierwszej pracy i karierą zawodową. Na dziecko decydują się, będąc w okolicach 30. roku życia, przez co zmniejszają sobie szansę na posiadanie potomstwa. Często okazuje się, że przeszkodą są niezdiagnozowane wcześniej schorzenia.

Reklama

Przyczyny niepłodności

Niepłodność dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Gdy mówimy o niepłodności kobiecej (szacowanej na ok. 45-50% wszystkich przypadków niepłodności), najczęściej wyróżniamy pięć podstawowych przyczyn: jajnikowe (zaburzenia hormonalne, stany zapalne, nowotwory czy defekty lub braki jajników), jajowodowe (m.in. niedrożność jajowodów, przerost lub obrzęk błony śluzowej, wady wrodzone), maciczne (zrosty, polipy, zapalenie, położenie i rozmiar macicy), szyjkowe (wrodzonego zrośnięcia szyjki, rozdarcia szyjki, blizn czy nadżerki) oraz pochwowe (m.in. stan bakteriologiczny, rozmiar pochwy). Wśród przyczyn niepłodności kobiecej wyróżnia się również zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia psychiczne i czynnościowe.

Lek. ginekolog Dorota Sosnowska z Centrum Medycznego Przy Parku wyjaśnia, że diagnoza niepłodności u mężczyzn polega przede wszystkim na badaniu nasienia – liczby plemników, ich ruchliwości oraz budowy. Negatywny skutek na zapłodnienie mogą mieć również m.in.: zaburzenia budowy jąder, niewydolność układu kanalikowego, wady rozwojowe męskich narządów rozrodczych, zaburzenia hormonalne, zaburzenia układu nerwowego, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, a także zaburzenia psychiczne.

Reklama

Leczenie niepłodności

- Zanim wybierzemy metodę leczenia, musimy sprawdzić, czy nie ma fizycznych przyczyn, które utrudniają zajście w ciążę. Wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki, która zawsze powinna dotyczyć obojga partnerów, jest roczny okres prób zajścia w ciążę. Czas ten może oczywiście ulec skróceniu, np. gdy wiek kobiety przekracza 35 lat, występują̨ zaburzenia rytmu krwawień lub istnieje podejrzenie patologii narządu rodnego. Gdy u mężczyzny zmniejsza się poziom testosteronu, grozi to impotencją lub niezdolnością do zapłodnienia jajeczka – wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Chlebicka z Centrum Medycznego Przy Parku w Warszawie.

Leczenie niepłodności zależy od jej przyczyny. Wyróżnia się niepłodność całkowitą oraz względną (okresową), która często wynika z przepracowania, stresu, rezygnacji po nieudanych próbach poczęcia dziecka czy problemów w związku. Czasem pary nie zdają sobie sprawy, jak ważny jest czas, w którym ma dojść do zapłodnienia. W tej sytuacji lekarz podpowie, jak obserwować cykl miesiączkowy kobiety i kiedy jest najlepszy moment na współżycie płciowe, doprowadzające do poczęcia.

Reklama

Podstawą w walce z niepłodnością u mężczyzn jest zmiana trybu życia. Czasami skuteczna jest dieta, rezygnacja z alkoholu czy wprowadzenie intensywniejszej aktywności sportowej. Stawiając diagnozę, lekarz zaproponuje odpowiednią terapię. W niektórych przypadkach leczenie polega na podawaniu pacjentowi hormonów lub antybiotyków, w innych konieczne będą zabiegi chirurgiczne.

Pamiętajmy, że ryzyko niepłodności wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie po 30. roku życia. Szczyt płodności przypada na wiek 18–25 lat. Między 40. i 50. rokiem życia wzrasta ryzyko wad wrodzonych i okołoporodowa śmiertelność kobiet. Jeśli, pomimo prób, nie możemy zostać rodzicami, musimy jak najszybciej udać się do specjalisty, by postawił diagnozę i rozpoczął leczenie. Prawdopodobnie w 2015 roku co trzecia para będzie potrzebowała specjalistycznej pomocy medycznej w kwestii poczęcia. Światowa Organizacja Zdrowia uznała niepłodność za jedną z najbardziej niepokojących chorób społecznych.