• Dziecko zasłania uszy
  5
  Dzieci są szczególnie narażona na działanie hałasu, bo ich narząd słuchu jest bardzo wrażliwy na uszkodzenie. Groźny dla nich jest zarówno hałas krótkotrwały, jak i przewlekły, który bywa nawet częstszą przyczyną uszkodzeń słuchu – przestrzega laryngolog.
 • Solarium
  3
  Na to pytanie odpowiedziała psycholog Małgorzata Ohme. Dermatolog i lekarz medycyny estetycznej Marcin Ambroziak wyjaśnił, jak promieniowanie ultrafioletowe wpływa na skórę.
 • Stetoskop
  2
  3
  Wykonujemy wszystkie najpilniejsze operacje u noworodków, ale niepokojąco wydłuża się kolejka dzieci z wadami wrodzonymi do zabiegów planowych – alarmowali eksperci podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia w Warszawie.
 • Kobieta z noworodkiem
  1
  Jakie prawa przysługują kobiecie w trakcie porodu oraz jakie są wskazania do cesarskiego cięcia? Dlaczego kobiety tak chętnie wybierają cesarskie cięcie?
 • Dziecko zasłania usta
  1
  7
  - Najważniejszy jest czas, czyli pierwsza godzina do momentu, kiedy pojawimy się u lekarza jest bardzo istotna - wyjaśnił Szymon Frank, stomatolog dziecięcy. Jak można ocalić wybity ząb? A jak taki, który się uszczypał?
 • Kobieta patrzy na test ciążowy
  9
  32
  Coraz więcej kobiet w Polsce decyduje się na pierwsze dziecko po 30. roku życia. To niezbyt dobry pomysł, zważywszy na to, że najlepszy czas na zajście w ciąże jest między 20. a 25. rokiem życia i nie później niż po 37. O tym, co jeszcze wpływa na płodność kobiety, opowiada dr Piotr Głodek, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA w Gdańsku.
 • Kobieta w ciąży bierze jedzenie z lodówki
  5
  1
  Właściwe żywienie w ciąży ma zbawienny wpływ na zdrowie matki i rozwijającego się w jej łonie maluszka. Dieta bogata w odpowiednie substancje odżywcze, mikro- i makroelementy, pozwoli przyszłej mamie cieszyć się nie tylko dobrym samopoczuciem i zdrowiem, lecz także prawidłowym rozwojem jej dziecka. Będzie też wsparciem w budowaniu odporności i ochroną przed infekcjami.
 • Test ciążowy
  1
  16
  Przyczyna nawracających, samoistnych poronień może tkwić w naszych genach. Istnieją bowiem mutacje genetyczne mogące zwiększać ryzyko obumarciu płodu. Donoszenie ciąży w tym przypadku jest niezwykle trudne. Jedynie odpowiednie leczenie i kontrola lekarska mogą zwiększyć szansę na szczęśliwy poród. Dlatego świadomie planując ciążę, warto rozważyć wykonanie badań genetycznych. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których w rodzinie obecna jest np. trombofilia.
 • Karmienie niemowlaka
  2
  Kiedy można rozszerzyć dietę dziecka? Pediatra dr Ewa Drzewiecka wyjaśniła też, czym można karmić dzieci, a czym nie należy.
 • Szczepienie dziecka
  1
  1
  Kalendarz szczepień jest różny na terenie różnych krajów, nawet tych będących członkami Unii Europejskiej. Dlaczego tak jest? Gdzie szczepienia nie są obowiązkowe?
 • Noworodek
  1
  Zbyt częste badania wewnętrzne, kroplówka zamiast wody i przyspieszanie porodu - m.in. te procedury, zdaniem fundacji "Rodzić po Ludzku", sprawiają, że poród w polskich szpitalach jest zbyt zmedykalizowany. Wysoki jest też odsetek cięć cesarskich - 43 proc.
 • Rodzina
  9
  Kryzys tradycyjnego modelu rodziny, trudności rodziców z odnalezieniem się w tej roli, deficyt kontaktu między nimi a dziećmi – te problemy widoczne w codziennej praktyce psychiatrów dziecięcych przyczyniają się, ich zdaniem, do powstawania zaburzeń u dzieci.