Przepisów na dania bezglutenowe jest mnóstwo – my wybraliśmy takie, które sprawdzą się jako śniadanie, lunch, obiad, deser oraz kolacja, by każdy znalazł coś dla siebie i odżywiał się zgodnie z zasadą, że powinniśmy spożywać 5 posiłków dziennie.

Później możecie dalej eksperymentować z bezglutenowymi daniami, żeby stać się mistrzami tej kuchni! Wasza rodzina oraz znajomi z pewnością będą pod wrażeniem Waszych kulinarnych podbojów! Nie musicie ograniczać swojej fantazji – na rynku znajduje się wielu producentów żywności bezglutenowej, zatem możecie przyrządzić praktycznie wszystko. My w naszych przepisach wykorzystaliśmy bezglutenową mąkę, płatki i pieczywo marki Incola.

Reklama

ŚNIADANIE

Batoniki dla całej rodziny
Macie codzienny kłopot ze śniadaniem do pracy lub przekąską dla dzieci do szkoły? Batoniki bezglutenowe pomogą Wam rozwiązać ten problem raz dwa! Są smaczne, zdrowe, bez cukru i oczywiście nie zawierają glutenu. To porcja energii na cały dzień.
Składniki:
- 50g płatków owsianych
- 0,5 szklanki masła orzechowego
- 2 łyżki mleka kokosowego
- 2 łyżki syropu klonowego
- 1 jajko
- garść suszonej żurawiny
Sposób przygotowania
Składniki suche i mokre mieszamy w osobnych naczyniach. Następnie łączymy je ze sobą. Brytfankę wykładamy folią aluminiową (folię można dodatkowo spryskać niskokalorycznym tłuszczem w sprayu, wtedy będzie mniej przywierać) i wlewamy do niej powstałą masę. Najlepiej rozłożyć ją cienko – wtedy lepiej się upiecze. Pieczemy w piekarniku przez 20 minut, w temperaturze 180 stopni. Po wyciągnięciu i wystudzeniu ciasta kroimy je na mniejsze kawałki. Rada dla łasuchów: możesz oblać gotowego batonika gorzką czekoladą (oczywiście bez glutenu!).









Media

LUNCH

Omlet z warzywami oraz chrupkim pieczywem
Nie dajcie się zimie i zjedzcie dobry lunch! Ta pozornie zwyczajna czynność, którą często robimy w biegu, naprawdę może odmienić nasz dzień i naładować pozytywną energią do działania. Zatrzymajcie się na chwilę, dzień wcale nie musi być gonitwą i nadrabianiem zaległości! Znajdźcie 30 minut i przygotujcie omlet z warzywami i chrupkim pieczywem!
Składniki:
- jedna papryka
- trzy ziemniaki
- czosnek
- jedna mała cebula
- świeży pomidor (zimą trudno o dobrego pomidora, możesz go zastąpić odrobiną pasatty)
- 3 jajka
- natka pietruszki
- pieczywo chrupkie
- sól, pieprz
- słodka papryka w proszku
Sposób przygotowania:
Na początku obierz i ugotuj ziemniaki, pokrój je na drobną kostkę. W czasie, gdy ziemniaki będą się gotować, przygotuj wszystkie warzywa, cebulę i czosnek. Posiekaj w drobne kawałki. Na patelni rozgrzej łyżkę oliwy, wrzuć cebulkę i paprykę, podsmażaj aż papryka będzie miękka. Dodaj przyprawy i ugotowane ziemniaki oraz czosnek, a gdy nabiorą już złotego koloru, wrzuć pomidory. Na koniec najważniejszy składnik – wymieszaj energicznie jajka, dodaj odrobinę soli i wlej na patelnię, przykryj naczynie pokrywką, aby jajko się ścięło również na górze. Na końcu dodaj posiekaną natkę pietruszki i przygotuj kanapki z chrupkiego pieczywa bezglutenowego. Gwarantujemy – po takim posiłku każdy będzie (nie dość, że najedzony!) uśmiechnięty.













Media
Reklama

OBIAD

Kopytka z mąką kasztanową
Przedstawiamy propozycję na bezglutenowy obiad, który choć tradycyjny, dzięki wykorzystaniu bezglutenowej mąki kasztanowej zyskuje zupełnie odświeżony smak! Kopytka z roztopionym masełkiem z pewnością podbiją serca wszystkich dzieci i pozytywnie zaskoczą też dorosłych.
Składniki:
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 200 gram ugotowanych ziemniaków
- pół łyżki oleju
- sól, pieprz
- kilka marchewek
- 40 gram masła
Sposób przygotowania:
Ziemniaki obierz i ugotuj, gdy będą miękkie odcedź i odłóż aby wystygły. Zagotuj wodę w sporym garnku, takim, aby zmieściły się całe marchewki. Marchewki obierz, gotuj w posolonej wodzie przez około 8 minut. Gdy będą już półtwarde (ważne, żeby nie były kompletnie ugotowane, mają być chrupkie), delikatnie wyjmij je z wrzątku i przelej bardzo zimną wodą albo włóż do miski z wodą i lodem. Ziemniaki rozgnieć jak na puree, dodaj mąkę kasztanową oraz ziemniaczaną, dokładnie połącz. Zagotuj wodę, posól, a gdy już się zagotuję wrzuca delikatnie kopytka. Gdy wypłyną na powierzchnię wody, są już gotowe. Przełóż do miski i dodaj do jeszcze gorących łyżkę masła.









Media

DESER

Budyń cieciorkowy
Oto przepis na szybki słodki, pyszny deser bezglutenowy, który trafi w gusta tych małych, jak i większych łasuchów. Idealnie sprawdzi się także jako drugie śniadanie. Nasza propozycja to płatki jaglane i budyń z ciecierzycy w towarzystwie gruszek i orzechów włoskich.
Składniki:
- płatki jaglane
- mąka z ciecierzycy
- garść orzechów włoskich
- dwie gruszki
- 2 łyżki masła roślinnego
- 4 łyżki cukru brązowego
- mleko
Sposób przygotowania:
Zacznij od płatków jaglanych – przygotuj je według instrukcji na opakowaniu produktu. Gruszkę pokrój na małe kwadraciki, rozpuść w rondelku łyżkę masła, wrzuć gruszki i posyp je 3 łyżkami cukru brązowego, mieszaj co jakiś czas. Podczas gotowania wypuszczą bardzo dużo soku, gotuj aż będą miękkie. W trakcie, gdy przygotowujesz owoce, rozpuść w innym garnuszku łyżkę masła, następnie wsyp 3 czubate łyżki mąki z ciecierzycy i mieszaj energicznie, dodaj na koniec pół szklanki mleka i szybko mieszaj – gdy uznasz, że konsystencja jest zbyt gęsta jak na budyń, dolej więcej mleka. Przygotowane owoce odcedź, możesz je ostudzić, ale również podać na ciepło. Na sam spód szklanki nałóż płatki jaglane, następnie gruszki i budyń z ciecierzycy. Na końcu zalej syropem gruszkowym, posyp orzechami w całości bądź zmielone.










Media

KOLACJA

Naleśniki z musem z dyni
Te naleśniki to świetna propozycja na lekką kolację dla całej rodziny. W pochmurny dzień pyszne i pożywne naleśniki bezglutenowe z musem z dyni zadziałają nie tylko sycąco, ale dzięki swojemu kolorowi, mogą korzystnie wpłynąć na nasz nastrój, o który zimą należy szczególnie zadbać.
Składniki:
- 1 szklanka mąki gryczanej
- 1 szklanka mąki ryżowej
- 1/4 – 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
- 2,5 szklanki płynnego mleczka kokosowego
- olej do smażenia i woda
- dynia
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki sypkie mieszamy razem, a następnie dodajemy mleczko kokosowe. Mieszaninę można rozcieńczyć wodą wedle preferencji. Tak przygotowane ciasto na naleśniki smażymy na oleju jak zwykłe, aż do delikatnego zarumienienia.
Do przygotowania musu będzie potrzebna brytfanka do pieczenia, ostry nóż i dynia. Dynię kroimy na mniejsze kawałki mieszczące się w przygotowanej brytfance. Usuwamy z nich twarde włókna, a także pestki. Tak przygotowaną dynię moczymy kilka minut w wodzie i przekładamy do naczynia wyłożonego papierem do pieczenia, skórką do dołu. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 160 stopni C przez 40-50 minut, aby dynia zmiękła. Po wyciągnięciu jej z piekarnika możemy dynię pokroić w kosteczkę i zmiksować (w przypadku miękkiej skórki) lub zeskrobać sam miąższ i zblendować do uzyskania jednolitej konsystencji. Mus można od razu nałożyć na naleśniki lub zaserwować z ulubionymi przyprawami i dodatkami.










Media