Dieta jaskiniowców, inaczej zwana: paleo, paleolityczna, naszych przodków, ma wielu zwolenników. Właśnie trafiła pod ocenę szwedzkich naukowców. I zebrała bardzo dobre opinie.

W najnowszym badaniu wzięło udział 70 kobiet po menopauzie. Wszystkie ochotniczki na starcie eksperymentu były otyłe. Zostały podzielone na dwie grupy i korzystały z innych jadłospisów.

Reklama

Wolontariuszki, które przeszły na dietę jaskiniowców, w ciągu sześciu miesięcy utraciły dwa razy więcej nadliczbowych kilogramów w porównaniu z paniami, które jadły posiłki opracowane na podstawie wytycznych zdrowotnych.

Według naukowców dieta paleo odchudza skuteczniej niż nowoczesne metody żywienia. Osoby, które decydują się na jedzenie dużej ilości owoców, warzyw i chudego mięsa (tj. kurczaka), a unikają pieczywa, makaronu, ryżu i produktów mlecznych, odnoszą sukcesy w zrzucaniu wagi.

Reklama

Kobiety na diecie paleo straciły średnio 6,2 kg i 11 cm w talii, zaś wolontariuszki z drugiej grupy: 2,6 kg i 5,8 cm w talii. Panie z pierwszej grupy miały niższy poziom szkodliwego tłuszczu we krwi.

Co ważne, wolontariuszki na diecie paleo nie narzekały na głód. Prawdopodobnie traciły na wadze dzięki temu, że spożywały syte, niskokaloryczne posiłki (np. złożone z owoców i warzyw).

Jak podkreślają autorzy badań, dieta jaskiniowców nie niesie ze sobą ryzyka skutków ubocznych, gdyż wyklucza produkty niezdrowe oraz zawierające węglowodany. Natomiast chude mięso nie dostarcza nadmiernej ilości tłuszczu. Według lekarzy, w przypadku mężczyzn dieta paleo może chronić przed zawałem i udarem.

Reklama

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach „European Journal of Clinical Nutrition”.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>