Dieta makrobiotyczna zawiera ponad 50 proc. ziaren, które zwykle pochodzą z brązowego ryżu. 25 proc. składa się z sezonowych warzyw uprawianych metodami ekologicznymi, z czego co najmniej 10 proc. ziaren to rośliny strączkowe. Ryby stanowią tam główne źródło białka. Dużą rolę odgrywa proces przygotowania potraw - warzywa gotuje się na parze, aby posiadały jak najwięcej cennych składników odżywczych.

Reklama

W makrobiotycznej diecie spożywanie takich składników jak: cukier, przyprawy, produkty mleczne, jaja, mięso, alkohol, czekoladki i miód jest ograniczone. W Japonii używa się imbiru, chrzanu, musztardy. Nierafinowany olej sezamowy jest wykorzystywany podczas gotowania. Dieta makrobiotyczna jest dostosowana do indywidualnych potrzeb każdej osoby - jej wieku, stanu zdrowia i płci, ale również pory roku.

Zwolennicy diety makrobiotycznej podkreślają jej zalety. Przede wszystkim to dieta nisko-tłuszczowa, bogata w błonnik. Jest stosowana zazwyczaj u pacjentów z chorobami przewlekłymi jak: reumatoidalne zapalenie stawów czy nowotwory. Ze względu na włączenie soi jest bogatym źródłem fitoestrogenów. Zalecana jest dla osób potrzebujących długiej rekonwalescencji. Pomaga również pacjentom z nadwagą zrzucić zbędne kilogramy.

Ale uwaga! Dieta makrobiotyczna może prowadzić do niedoboru białka, magnezu, wapnia oraz witaminy B12. Nie jest wskazana dla dzieci i kobiet karmiących piersią.

Reklama

Trwa ładowanie wpisu