Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Każdego roku organizacja wybiera jako temat przewodni inny obszar ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego - w tym roku skupia się na zagrożeniach związanych z szybkim rozprzestrzenianiem się cukrzycy na świecie.

Reklama

WHO, organizując wydarzenia związane z 7 kwietnia, chce swoimi działaniami doprowadzić do zwiększenia wiedzy o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy, obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach, a także spowodować podjęcie konkretnych, skutecznych i ekonomicznych działań w walce z nią.

Cukrzyca to przewlekła choroba, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca będzie siódmą z najczęstszych przyczyn zgonów.

Nowe dane opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wskazują, że w ciągu 35 lat liczba chorych na cukrzycę dorosłych osób wzrosła niemal czterokrotnie. Według szacunków w 2014 r. na świecie żyło 422 mln dorosłych z cukrzycą (dla porównania – w 1980 r. było ich 108 mln).

Reklama

W swoim raporcie WHO zwraca uwagę na "olbrzymie rozmiary" epidemii cukrzycy, co jest związane z szerzącą się otyłością. Z danych WHO wynika, że cukrzyca dotyka 8,5 proc. dorosłej populacji na świecie.

Jak wynika z informacji WHO dotyczących Polski, cukrzyca powoduje 2 proc. wszystkich zgonów w naszym kraju. Według danych WHO rozpowszechnienie cukrzycy sięga w Polsce 9,5 proc., natomiast nadwagi (która jest czynnikiem ryzyka choroby) – 64 proc.

W raporcie wskazano, że ponad połowa cukrzyków zamieszkuje Azję Południowo-Wschodnią oraz region Pacyfiku, gdzie w ostatnich latach bardzo zmieniły się nawyki żywieniowe.

WHO zwraca uwagę na "znaczące straty ekonomiczne" związane z cukrzycą, zarówno dla osób cierpiących na tę chorobę oraz dla systemu opieki medycznej i ubezpieczeń zdrowotnych.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia poświęconego problemowi cukrzycy GIS udostępnił w czwartek test, dzięki któremu w prosty i szybki sposób można sprawdzić ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego. Test dostępny jest na stronie www.gis.gov.pl oraz profilu GIS w portalu społecznościowym.

Rozróżniane są dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu pierwszego na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Ten typ cukrzycy to autoimmunologiczne schorzenie, na które zapadają głównie dzieci i młodzież.

Reklama

Chorzy na cukrzycę typu drugiego, którzy stanowią około 90 proc. wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Cukrzyca typu drugiego najczęściej rozwija się w wieku średnim lub starszym i jest ściśle związana z siedzącym trybem życia, zbyt kaloryczną dietą i otyłością.

Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.

Według najnowszych danych publikowanych przez Komitet Zdrowia Publicznego PAN, w Polsce jest 2,73 mln chorych na cukrzycę, z czego 56 proc. stanowią kobiety. W 2015 r. w Europie chorych na cukrzycę było 59,8 miliona (9 proc. populacji). Szacuje się, że do 2040 r. odsetek ten wzrośnie do 11 proc. - chorych będzie ponad 71 milionów.