Mnogość informacji na temat cukrzycy przyprawia czasem o zawrót głowy. Jak z tego mnóstwa wybrać to, co najistotniejsze? Podpowiadamy, jak właściwie ocenić swój stan zdrowia i gdzie udać się po odpowiednią pomoc w przypadku cukrzycy.

Reklama

Jakie są objawy cukrzycy?

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy wymienia się m.in. częste oddawanie moczu - normą jest wstawanie w nocy, aby skorzystać z toalety. Ponadto chorzy skarżą się na nieustanne pragnienie - niemal cały czas chce im się pić. Choroba ta objawia się również drętwieniem kończyn górnych i dolnych oraz skurczami nóg. Do tego dochodzi zmęczenie, senność, zwiększona potliwość, a także spadek koncentracji (więcej o problemach z koncentracją znajdziesz w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-koncentracja). Wiąże się to bardzo często z problemami w szkole i w pracy. To jednak nie wszystko. Cukrzyca to również kłopoty ze wzrokiem. Nierzadko zdarza się, że chorzy odczuwają świąd w okolicach intymnych – dotyczy to przede wszystkim kobiet. Mężczyźni zaś mogą cierpieć na zaburzenia erekcji. W skrajnych przypadkach chory na cukrzycę może nawet zemdleć.

Co zrobić, gdy zauważę u siebie objawy?

Przede wszystkim należy jak najszybciej udać się do lekarza. Tylko po wnikliwych badaniach można stwierdzić, czy na pewno cierpimy na tę chorobę. Pacjent z podejrzeniem cukrzycy musi przygotować się na pobranie krwi. Bardzo ważne, aby przed udaniem się do punktu medycznego nie spożywał żadnych pokarmów przynajmniej przez 8 godzin. Kiedy zjadamy jakiekolwiek danie, nawet jeśli jest to coś niesłodkiego, podnosi nam się poziom cukru we krwi, czyli badanie po jedzeniu byłoby zafałszowane. Cukrzycę można również zdiagnozować po Oral Glucose Tolerance Test (OGTT), czyli teście doustnego obciążenia glukozą (więcej informacji o teście znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/test-obciazenia-glukoza). Jest on wykonywany, gdy poziom cukru z pobranej krwi jest niepokojąco wysoki. Badanie to polega na wypiciu niewielkiej ilości glukozy (75 g). Nie zapominajmy, że przed testem, podobnie jak przed pobraniem krwi, nie należy spożywać żadnych posiłków.

Reklama

Dlaczego rozpoznanie objawów cukrzycy jest tak ważne?

Dlaczego tak ważne jest, aby nie przegapić objawów cukrzycy? Przede wszystkim dlatego, iż jest to jedna z najgroźniejszych chorób naszych czasów i co najgorsze - szerzy się w zastraszającym tempie. Liczbę chorych osób w Polsce liczy się już w milionach.

Jeśli zdarzy się, że pominiemy objawy, nieleczona choroba może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Grożą nam bowiem zaburzenia funkcjonowania układu rozrodczego. Choroba ta często skutkuje zawałem serca i miażdżycą. Nieleczona cukrzyca jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Ponadto bardzo niekorzystnie wpływa na układ nerwowy. Szczególnie trudne przypadki mogą skończyć się nawet amputacją kończyn (jeśli chcesz wiedzieć więcej o amputacji stopy cukrzycowej, sprawdź ten artykuł: http://portal.abczdrowie.pl/amputacja-stopy-cukrzycowej). Wszystko to brzmi bardzo poważnie i groźnie, jednak nie trzeba wpadać w panikę. Cukrzyca to nie jest wyrok śmierci, chociaż może znacznie utrudnić życie. Pamiętajmy więc o tym, aby regularnie badać się i gdy tylko coś nas zaniepokoi, wówczas od razu udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Nie warto czekać, aż nam się pogorszy.