Jak zatrzymać epidemię cukrzycy? Agresywnie

2012-06-17 23:16 | Aktualizacja: 23:16
Lecząc stan przedcukrzycowy, zapobiegasz cukrzycy

Lecząc stan przedcukrzycowy, zapobiegasz cukrzycy / Shutterstock)

Co 10 sekund na świecie umiera jeden pacjent z cukrzycą. Trzeba działać, by zapobiec chorobie, na którą obecnie choruje ponad 2 miliony Polaków. Naukowcy mają plan zatrzymania rozwoju cukrzycy.

reklama


Uczeni z University of Colorado wzięli pod lupę cukrzycę typu 2. Na łamach medycznego magazynu „Lancet” prezentują plan przeciwdziałania rozwojowi schorzenia. Uważają, że kluczem do sukcesu jest jak najszybsza terapia, która do tego jest od razu agresywna. Trzeba zdecydowanie leczyć już stan przedcukrzycowy – informuje serwis BBC News.

Stan przedcukrzycowy wyprzedza cukrzycę typu 2. Diagnozuje się go na podstawie nieprawidłowej glikemii na czczo – 100-125 mg/dl. Szacuje się, że u 70 proc. pacjentów ze stanem przedcukrzycowym w zaledwie kilka lat dojdzie do rozwoju cukrzycy.

Stan przedcukrzycowy to wczesny etap rozwoju nie tylko cukrzycy, ale i chorób układu krążenia, które nieleczone mogą prowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Dlatego należy go leczyć. Przekonują o tym także amerykańscy naukowcy. Wykazali oni, że przywrócenie prawidłowego poziomu glukozy zmniejsza aż o połowę ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Jak to zrobić? Nie tylko za pomocą leków. Ważna jest redukcja masy ciała, zmiana stylu życia i przestrzeganie zdrowej diety.

W badaniu amerykańskich naukowców wzięło udział prawie dwa tysiące osób ze stanem przedcukrzycowym. Trwało sześć lat, podczas których pacjenci przyjmowali leki albo zmienili styl życia na zdrowszy. Okazało się, że chorzy, którzy nawet tylko na krótko zmniejszyli poziom cukru we krwi, byli 56 proc. mniej narażeni na rozwój cukrzycy typu 2.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Quiz

Co wiesz o cukrzycy?

Epidemia cukrzycy rozwija się w zawrotnym tempie. Obecnie na świecie aż 366 milionów osób cierpi na te schorzenie. A tylko w tym roku z powodu cukrzycy i jej powikłań zmarło aż 4,6 miliona ludzi. Sprawdź swoją wiedzę na temat tej groźnej niezakaźnej choroby.

Rozpocznij Quiz

zobacz pozostałe quizy »reklama
Źródło: BBC
Wypowiedzi: 3
 • ~Agata KOTALA, Kraków2013-08-15 23:09

  PRZY CUKRZYCY WAŻNYM JEST, ABY DOSTOSOWAĆ ODŻYWIANIE DO TABEL Z TZW. NISKIMI WĘGLOWODANAMI:
  Są to węglowodany, które po spożyciu podnoszą poziom cukru we krwi maksymalnie do 26% wzrostu, czyli nie nadwyrężają trzustki. Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych toksyn, energetyczne węglowodany wyłącznie nie przekraczające po spożyciu dozwolonej granicy; czyli 26% wzrostu. Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy.

  CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ:
  Wg tzw. NISKICH WĘGLOWODANÓW TJ. DO 26% WZROSTU, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki powodują we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki ww węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają jakości.

  TABELE; DOZWOLONE ORAZ ZAKAZANE DOPEŁNIAJĄ WŁAŚCIWEJ IDENTYFIKACJI PRAWD PRZYRODNICZYCH:
  Dostosowanie się do tabel zalecane i dozwolone pozwala w 2-3 dni ustabilizować poziom cukru we krwi i nie jest to trudne.

  PAMIĘTAJMY, ŻE POZIOM CUKRU WE KRWI NIE PODNOSI ANI POWIETRZE, ANI WODA MINERALNA, LECZ ZJADANE WĘGLOWODANY:
  Taki sposób odżywiania jest skuteczny i warto go zastosować od zaraz. Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

  WAŻNE.
  GLUKOZA NATURALNA; TO RYŻ, WSZYSTKIE KASZE, OWOCE, WARZYWA:
  Logika myślenia, postęp i spokój. Także wypowiadanie słów, które mają merytoryczną wartość. Wskazane są produkty zalecane i dozwolone wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. *****

 • ~ts2012-06-20 02:01

  Czy byliście w domu starców ? zwanych szumnie domami pogodnej starości . Byłam kilka razy .Koszmar . Od tego czasu mam w nosie rady typu jak żyć dłużej i przy każdym grzeszku mówię sobie jeden dzień mniej i jednego pampersa mniej .Długie życie grozi niepełnosprawnością i demencją starczą .

 • ~subaryta2012-06-18 14:48

  Oedwalcie się ode mnie. Zamierzam żyć krótko ale przyjemnie. Ci co chcą ostatnie 20 -40 lat życia spędzić na wóżku dożywając 80siatki lub setki niech się głodzą.


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV