Masz cukier w normie? I tak zagraża ci cukrzyca

2011-05-13 19:14 | Aktualizacja: 19:23
Cukrzyca zagraża, nawet jeśli poziom cukru jest w normie

Cukrzyca zagraża, nawet jeśli poziom cukru jest w normie / Shutterstock)

Prawidłowy poziom cukru we krwi nie jest gwarancją, że w organizmie nie rozwija się cukrzyca typu 2 – przestrzegają włoscy naukowcy.

reklama


Prawidłowy poziom cukru we krwi u zdrowego dorosłego człowieka wynosi na czczo nie więcej niż 100 mg/dl. To tzw. normoglikemia. Gdy poziom cukru się zwiększa, ale nie osiąga jeszcze 126 mg/dl, mamy do czynienia z tzw. stanem przedcukrzycowym, który może (ale nie musi) przekształcić się w pełną cukrzycę.

Badania naukowców z Uniwersytetu Milano-Bicocca w Mediolanie wykazały jednak, że stan przedcukrzycowy może rozwijać się wcześniej, tzn. zanim poziom cukru osiągnie 100 mg/dl.

Obserwacją objętych było prawie 14 tysięcy osób – kobiet i mężczyzn w wieku 40-69 lat. U wszystkich pacjentów poziom cukru był w normie. Ale w ciągu 7-8 lat u około 2 procent kobiet i prawie 3 procent mężczyzn rozwinęła się cukrzyca.

Większe ryzyko cukrzycy naukowcy zdiagnozowali już u pacjentów, u których poziom poziom cukru we krwi wynosi 91-99 mg/dl. Zagrożenie chorobą malało wraz z niższym poziomem glikemii (ryzyko było trzykrotnie mniejsze u pacjentów z glikemią w granicach 51-82 mg/dl).

Dr Brambilla o wynikach swoich badań poinformował na łamach „Diabetes Care”. Zaproponował również, by zmienić kryteria diagnozowania stanu przedcukrzycowego.reklama
Źródło: Media
Wypowiedzi: 3
 • ~tik-tak2011-05-16 11:44

  re: anna
  a ty masz chociaż taki ryj?
  wątpię.

 • ~anna2011-05-15 17:20

  co za ryj na zdjęciu tematycznym?

 • ~starsza2011-05-15 14:12

  W mojej ocenie- to rezultat własnych doświadczeń- dzięki Poradnikowi racjonalnego żywienia wydanego przez Instytut im Ryszarda Lorenca w Krakowie można uciec od takiego zagrożenia jedząc chlebek z ziarna w/g recepty IRL. Tyle lat mącznej tradycji a okazało się że mam alergię na mąkę a nie cukrzycę!!!


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV