Wstrząs anafilaktyczny po użądleniu przez owady. Jak rozpoznać? Jak reagować?

| Aktualizacja:

O alergii na jad owadów wielu uczulonych dowiaduje się dopiero po użądleniu, gdy wystąpi już reakcja alergiczna. Niestety, może ona przybrać bardzo niebezpieczną formę wstrząsu anafilaktycznego. Jakie są jego objawy i jak wobec nich postępować?

wróć do artykułu
 • ~megi
  (2015-07-10 22:23)
  nie ma co się śmiać ani lekceważyć problemu ...pamiętam jak w tamtym roku wybraliśmy sie na spływ kajakowy i kolegę użądlił owad i twierdził, że nigdy na nic nie był uczulony i śmiał się a za dwadzieścia minut zaczął nam puchnąć i jechaliśmy na pogotowie. Okazuje się że nie można być w stu procentach pewnym i lepeij się przygotować jak zareagować w takiej sytuacji.
 • ~Rysiek
  (2015-07-26 23:49)
  masz rację, moja żona jest uczulona i zawsze na dalsze wyjazdy musimy zabierać ze sobą strzykawkę z adrenaliną. Warto również wiedzieć jak pomóc takiej osobie, która ma atak. Na przykład na stronie odetchnij spokojnie jest film instruktażowy. Myślę, że wiele osób nie pamięta podstawowych rzeczy jak udzielić pierwszej pomocy.Takie szkolenia powinny być powtarzane.
 • ~betty
  (2017-03-10 13:53)
  Miałam taki wstrząs kilka lat temu po ukąszeniu i też skończyło się opuchlizną, gorączką i wizytą w szpitalu. Teraz na szczęście kończy się tylko swędzącym bąblem. Na wakacje nie ruszam się bez kremu przeciw ukąszeniom. Ostatnio odkryłam nano anty-gel z mentolem i drobinkami metali szlachetnych. Szybko się wchłania i daje ulgę.

Może zainteresować Cię też: