Podstępne alergie krzyżowe. Które uczulenia mogą się przecinać?

| Aktualizacja:

Alergie mogą dokuczyć osobom uczulonym szczególnie latem, nie tylko ze względu na duże stężenie pyłków roślin. W wakacje częściej podróżujemy, jesteśmy więc także bardziej narażeni na „niespodzianki” w naszym pożywieniu i otoczeniu.

wróć do artykułu
 • ~ktosia
  (2017-03-29 11:56)
  U mnie to niezmiennie kosmetyczka wypełniona chusteczkami higienicznymi, tabletkami przeciwalergicznymi i buteleczkami czerwonego Starazolinu. Bez tego ani rusz w okresie najintensywniejszych pyleń ;)
 • ~Paula
  (2016-03-03 17:08)
  Teraz można rozwiązać każdy problem, objawy alergii można bardzo skutecznie eliminować za pomocą inhalacji. Do tego inhalacje są pomocne w przeziębieniach czy innych problemach układu oddechowego. Sama korzystam z inhalatora pro sanity, mogę go polecić, bo ma bardzo nowoczesne funkcje, można zmieniać wielkość cząsteczki mgiełki i docierać do różnych obszarów układu oddechowego.
 • ~mama
  (2015-05-15 11:42)
  Tak naprawdę, to osoby z pyłkowicą mają bardzo niewielki zakres bezpiecznych produktów do spożywania. Czym zastąpić dziecku owoce i warzywa, które są niezbędne w codziennej diecie? Aktualnie eliminujemy z córką wszystkie niebezpieczne smakołyki. Popadam w paranoję, ponieważ nie wiem, czy będzie mogła zjeść taki, czy inny owoc. Np. dostałam wykres od lekarza z alergenami reagującymi krzyżowo, na którym nie ma np arbuza, a w internecie czytam, że osoby uczulone na pyłki traw nie mogą go jeść... Załamuję ręce. Aktualnie córka je tylko rabarbar (wiem, że to warzywo, ale traktujemy je jako owoc), bo malinki, borówki, jagody są jeszcze zbyt drogie, chociaż i tak mam obawy przed pierwszym podaniem. Natomiast znalezienie czegokolwiek bez "śladowych ilość orzeszków ziemnych, innych orzechów, soi" itp graniczy z cudem!!! Tylko położyć się i czekać nie wiadomo na co...
 • ~KrychaRR
  (2015-04-30 05:20)
  Alergie krzyżowe mogą być niebezpieczne. Jako osoba uczulona na brzozę wiedziałam, że muszę uważać na jabłka, ale kiedyś w restauracji trafił się w mojej kolacji chyba jakiś dodatek surowego jabłka o którym kelnerka nie wiedziała (pytałam o skład zamawianego dania) i już po kilku kęsach pojawiło się mrowienie i obrzęk języka, warg i dziąseł. Okropne uczucie, niestety mam predyspozycje do tak silnych reakcji alergicznych. Dlatego dla uczuleniowców polecam stronkę http://www.odetchnijspokojnie.pl/reakcje-krzyzowe-pomiedzy-alergenami/ warto wiedzieć co z czym reaguje. A ja po tym "wypadku" dokładniej się przebadałam i mam przepisaną strzykawkę z adrenaliną, bo okazało się że dodatkowo jestem uczulona na jad pszczół.

Może zainteresować Cię też: