Nowy system opieki zdrowia psychicznego nad dziećmi jest przygotowywany przez resort zdrowia we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Prace mają zostać sfinalizowane do końca wakacji.

Reklama

Projekt zakłada, że podstawowym ogniwem nowego systemu będą poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Pracujący w nich psycholodzy i pedagodzy po odpowiednim przeszkoleniu i uzyskaniu certyfikatów będą mogli wystawić wstępną diagnozę i skierować dziecko z podejrzeniami zaburzeń psychicznych do specjalistów. Wiceminister Król podkreślił, że ich rola nie będzie się ograniczała do wystawienia skierowania. Będą mieli także obowiązek umówienia małego pacjenta na wizytę w określonym i możliwie szybkim terminie. W razie poważnych problemów, kiedy jest np. zagrożenie samobójstwem, dzieci i młodzież mają uzyskać pomoc na oddziałach psychiatrycznych lub szpitalach tego samego dnia. Przy niektórych lekkich zaburzeniach np. anoreksji czy bulimii, dziecko zostanie objęte specjalistyczną opieką już w poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Ministerstwo Zdrowia skieruje do pracowników poradni propozycję szkoleń, w wyniku których psycholodzy, pedagodzy, a nawet socjolodzy będą mogli uzyskać dyplom psychologa klinicznego dzieci i młodzieży. Szkolenie będzie trwało cztery lata, a będą je prowadzili specjaliści z centrów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Takie certyfikowane centra mają powstać w każdym województwie przy klinikach lub szpitalach psychiatrycznych.

Wiceminister Król poinformował, że resort przygotuje rozwiązania, które zagwarantują, że wyszkoleni psychologowie kliniczni "pozostaną w systemie publicznej ochrony zdrowia". Nie wyjaśnił, w jaki sposób chce ich związać z systemem.

Reklama

Szkolenia będą realizowane z unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój. Zapewniono na nie 40 mln zł. Jednak – jak podkreślił Król – kwota ta może się zmienić.

Wiceminister zwrócił uwagę, że w poradniach psychologiczno-pedagogiczne już pracują osoby, które mają kwalifikacje do realizacji zadań z dziedziny ochrony zdrowia psychicznego, choć są zatrudnione np. na podstawie karty nauczyciela.

Psycholodzy kliniczni pracujący w poradniach psychologiczno-pedagogicznych (które są finansowane przez MEN) będą wynagradzani za realizację procedur medycznych z budżetu NFZ.

Król poinformował, że w ramach Narodowego Programu Zdrowia opracowano programy szkolenia i doskonalenia nauczycieli i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych. Program dotyczy odpowiedniego reagowania w trudnych sytuacjach, które wynikają z doświadczanych przez uczniów kryzysów. Przeprowadzono szkolenia na temat zagrożeń zdrowotnych, jakie niesie oglądanie pornografii w młodym wieku. Ponad 1,6 tys. nauczycieli i 16 tys. uczniów wzięło udział w warsztatach na temat pomocy osobom cierpiącym na zaburzenia odżywiania.

Reklama