Uczeni z Boston University Medical Center, którzy prowadzili dziesięcioletnie badania z udziałem ponad 2400 osób, podkreślają, że problemy z pobudką są objawem, a nie przyczyną demencji oraz choroby Alzheimera. Zauważają, że nie ma potrzeby nastawiania budzika, by spać krócej. Długie wylegiwanie się w łóżku należy traktować jako symptom choroby wyniszczającej mózg.

Osoby, które codziennie długo śpią i mają problem ze wstawaniem z łóżka, są nawet dwa razy bardziej narażone na rozwój demencji w ciągu następnej dekady. Jak wynika z obserwacji naukowców, wolontariusze, którzy spali dziewięć godzin lub dłużej, mieli mniejszą objętość tych obszarów mózgu, które są odpowiedzialne za przetwarzanie informacji oraz pamięć.

Autor badania - dr Matthew Pase - przyznał: Czas trwania snu zgłaszany przez pacjenta może być użytecznym narzędziem klinicznym, dzięki któremu można przewidzieć ryzyko rozwoju demencji w ciągu 10 lat. Co ciekawe, osoby z podstawowym wykształceniem, które spały długo, były aż sześć razy bardziej zagrożone chorobą mózgu nić osoby wykształcone.

psav linki wyróżnione

Wcześniejsze badania wykazały jeszcze inne wczesne symptomy choroby Alzheimera. To między innymi problemy z wysławianiem się, wolne tempo mówienia, kłopoty z węchem.