Ideał mężczyzny? Tom Cruise i prof. Miodek w jednym

Do stomatologa chodzimy, by mieć zdrowe zęby – to fakt. Ale równie istotnym motywatorem jest estetyka. Chcemy mieć piękny uśmiech, by lepiej czuć się w swojej skórze, pozbyć się kompleksów, a także, co naturalne - podobać się innym. Piękny uśmiech to jeden z najważniejszych elementów tzw. pierwszego wrażenia w relacjach damsko-męskich. Ta cecha naszego wyglądu najczęściej plasuje się na szczycie listy, kiedy zapytamy mężczyzn o wyznaczniki atrakcyjności płci pięknej.

Reklama

Nie inaczej jest w przypadku kobiet, co potwierdza badanie przeprowadzone na jednym z najbardziej popularnych amerykańskich portali randkowych Match.com. 5000 jego użytkowników w wieku powyżej 21 lat wypełniło kwestionariusz dotyczący tego, na co zwracają uwagę podczas pierwszej randki. Jak się okazuje, dla kobiet najważniejsze jest zarówno to, co w jamie ustnej, jak i to co z niej „wychodzi” - na pierwszym miejscu uplasowały się zęby z 71 proc. głosów, kolejne pozycje to m.in. ubiór mężczyzny (59 proc.), włosy (53 proc.), a także – co zaskakujące – gramatyka, która zajęła drugie miejsce w rankingu (69 proc). Te preferencje kobiet potwierdzają także wyniki ankiety Amerykańskiej Akademii Stomatologii Estetycznej (AACD) – aż 48 proc. przebadanych Amerykanów po spotkaniu najbardziej pamięta uśmiech drugiej osoby.

- Piękne, zadbane zęby naprawdę mają ogromne znaczenie – dla nas, ale i ludzi, którzy nas otaczają. Dlatego też stomatologia estetyczna przeżywa prawdziwy renesans, a jej zabiegi są coraz bardziej popularne wśród pacjentów. Stomatolodzy mają do dyspozycji szeroką gamę narzędzi i technik, które zmierzają do poprawy wyglądu naszego uśmiechu. Dbanie o zęby wpisuje się, obok ruchu fizycznego oraz zdrowej diety, w styl życia. Nie każdy jednak korzysta z dobrodziejstw tej dziedziny stomatologii, czasem z powodu strachu, czasem lenistwa, skazując się niejednokrotnie na kompleksy - mówi lek. stom. Dorota Stankowska, autorka poradnika „Bądź bystry u dentysty”.

Reklama

Zdrowe zęby i dziąsła to podstawa pięknego uśmiechu

Nawet jeśli natura nie obdarzyła nas idealnym uzębieniem, są metody na to, by nasz uśmiech przeszedł metamorfozę. Co najbardziej szpeci zęby? Z pewnością przebarwienia, ich asymetria oraz wady zgryzu. Żółtawe, krzywe zęby z pewnością nie dodadzą nikomu uroku. Wszystkie te problemy można jednak rozwiązać podczas wizyty u specjalisty.

- Zanim zaczniemy myśleć o kwestiach estetycznych, zadbajmy o ich zdrowie. Tak jak architekt wizję idealnej budowli zaczyna od stabilnych i mocnych fundamentów, a dopiero potem skupia się na formie, tak i stomatolog rozpoczyna od rutynowego przeglądu i oceny stanu zdrowia jamy ustnej. Umówmy się na wizytę, podczas której lekarz zaplanuje nasze leczenie – doradza specjalista.

Reklama

Pierwszym krokiem powinien być profesjonalny zabieg higienizacji, który najczęściej przeprowadza higienistka stomatologiczna. Skaling i piaskowanie usunie kamień nazębny i w wielu przypadkach pomoże pozbyć się nieestetycznych przebarwień po kawie i herbacie. Jeśli jednak przebarwienia są rozleglejsze, możemy zdecydować się na zabiegi wybielające w gabinecie.

- Zęby możemy wybielić na dwa sposoby: lampą lub laserem u stomatologa lub dzięki zakładanym na zęby nakładkom z żelem aktywizującym – w domu. Zabieg wybielania w gabinecie trwa ok. 1-1,5 h i zazwyczaj już 1-2 wizyty wystarczą, aby efekt był zauważalny. Przy utrzymywaniu poprawnych nawyków i odpowiedniej diety, różnica może być naprawdę spektakularna i długotrwała. Białe zęby optycznie rozjaśniają twarz i odejmują lat – zapewnia stomatolog.

Po profesjonalnych zabiegach oczyszczania zębów z osadów, należy także wyleczyć ewentualne ubytki oraz wyeliminować inne poważniejsze problemy np. stany zapalne dziąseł.

Zanim zaprojektujesz wizję wspólnego życia, zaprojektuj uśmiech

Nieestetyczne przebarwienia mogą też zamaskować licówki, czyli cienkie płatki z porcelany lub kompozytu, które przykleja się do zęba. – Licówki to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które ma wiele korzyści: likwiduje problem przebarwień, gdy niemożliwe jest ich wybielanie np. po leczeniu antybiotykami, maskują szpary oraz wyrównują i poprawiają kształt zębów m.in. po ukruszeniach, pęknięciach, przy asymetrii. To jedna z najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych metod, aby w dość krótkim czasie uzyskać uśmiech jak z okładki magazynu. Co ważne, będzie to efekt naturalny. Stomatolog dobierze odpowiedni odcień i rozmiar, tak by licówki idealnie współgrały z rysami naszej twarzy – uspokaja dr Stankowska.

Z kolei jeśli naszym zmartwieniem są wady zgryzu, to warto zdecydować się na wizytę u ortodonty. Specjaliści zapewniają, że jest to najlepsze rozwiązanie na uniknięcie szeregu komplikacji w jamie ustnej, ale też na pozbycie się kompleksów. – Jest wiele metod na korektę wad zgryzu nawet dla tych najbardziej wstydliwych pacjentów. Możemy zdecydować się na estetyczne aparaty ortodontyczne np. z porcelanowymi lub szafirowymi zamkami lub też na zapewniające równie subtelny efekt – nakładki Invisalign lub Clear Aligner. Nakładki są praktycznie niewidoczne, możemy też je dyskretnie zdjąć w razie potrzeby. Co najważniejsze, każde z tych rozwiązań podniesie estetykę naszych zębów, a co za tym idzie podniesie naszą atrakcyjność oraz doda pewności siebie - mówi dr Robert Białach, ortodonta.