Łupież – czym jest i jakie są jego objawy?

Łupież wywoływany jest obecnością mikroorganizmu Malessezia globosa. Idealnym warunkiem rozwoju dla tego grzyba jest tłusta skóra głowy. Żywi się on znajdującym się na niej łojem. Łupież jest bardzo często występującą przypadłością, cierpi na niego połowa populacji na świecie.

Reklama

Najbardziej charakterystycznym objawem łupieżu są małe płatki sypiące się ze skóry głowy. Mogą być one suche i białe (wówczas mamy do czynienia z łupieżem suchym) bądź tłuste i żółtawe (charakterystyczne dla łupieżu tłustego). Oprócz tego osoba doświadczająca tej przypadłości może uskarżać się na swędzenie skóry głowy. Ponadto skóra może być zaczerwieniona.

Co sprzyja powstawaniu łupieżu?

Głównym winowajcą występowania łupieżu jest wspomniany już mikroorganizm Malessezia globosa. Istnieją jednak czynniki, które dodatkowo sprzyjają rozwojowi tej przypadłości (dowiedz się, jakie są przyczyny łupieżu: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-lupiezu).

Reklama

Znacznie bardziej narażeni na łupież są chorzy na łuszczycę oraz egzemę, a także osoby mające przetłuszczające się włosy. Nie bez znaczenia jest też równowaga hormonalna organizmu – jeśli jest zaburzona, może przyczynić się do występowania problemów ze skórą głowy. Do występowania łupieżu przyczynia się nadmierna potliwość. Przypadłość może też być spowodowana stosowaniem przez dłuższy czas silnie oczyszczających szamponów oraz częstym farbowaniem włosów. Niekiedy drażniąco mogą działać również różne środki do stylizacji włosów, np. lakiery czy pianki.

Niemały wpływ na pojawienie się łupieżu ma nasz styl życia. Jeśli każdego dnia jesteśmy narażeni na stres, wówczas odbija się to również na kondycji naszej skóry głowy.

Reklama

Kolejnym czynnikiem, który istotnie wpływa na pojawienie się łupieżu jest... pogoda. Okazuje się, że słońce w tym przypadku działa na naszą korzyść. Promienie UV łagodzą stan zapalny skóry głowy, dzięki czemu przez okres wakacji możemy zapomnieć o tym dokuczliwym problemie. Niestety, w okresie jesienno-zimowym dolegliwości nasilają się (powodem jest m.in. noszenie czapki).

Sposoby leczenia łupieżu

Niektórym osobom łupież nie przeszkadza, nie jest to przecież bolesna przypadłość. Dlatego bagatelizują problem i nie podejmują żadnego leczenia. Nie powinno tak być. Mikroorganizm, który wywołuje łupież, jest pasożytem, dlatego należy się go jak najszybciej pozbyć.

Najprostszym sposobem na pozbycie się łupieżu jest zastosowanie szamponów przeciwłupieżowych. Kuracja trwa zazwyczaj kilka tygodni. Pamiętajmy jednak, by po spienieniu na włosach, szampon pozostawić na nich na dłużej. Aby pozbyć się uporczywych dolegliwości związanych z tą przypadłością, można również zastosować płyny oraz kremy przeciwgrzybicze bądź leki cytostatyczne.

Jeśli nie chcemy stosować sztucznych preparatów, wówczas możemy skorzystać z dobrodziejstw natury. Na łupież dobrze sprawdza się sok z cytryny. Wystarczy przepołowić owoc i smarować nim skórę głowy. Przypadłość tę można również zwalczyć za pomocą oleju rycynowego. Należy wetrzeć go w skórę głowy, następnie zawinąć głowę ręcznikiem i pozostawić na około pół godziny. Potem trzeba dokładnie go spłukać. Olej rycynowy może być też stosowany u dzieci.

W celu pozbycia się łupieżu można również zastosować kurację octową. Jak to zrobić? To nic trudnego. Wystarczy dodać 2 łyżki octu do szklanki wody i taką mieszanką przepłukać włosy po umyciu. Aby pozbyć się naturalnie łupieżu u dziecka, można nacierać skórę głowy naparem z tymianku (więcej domowych sposobów na łupież znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-lupiez).

Zdarza się jednak, że pomimo zastosowania różnych kuracji, łupież uporczywie powraca. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem.