24 marca jest obchodzony Światowy Dzień Gruźlicy. W tym roku towarzyszy mu hasło: "Trzy miliony chorych na gruźlicę na świecie nie ma dostępu do opieki medycznej. Wykryj. Lecz". Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w 2013 roku na gruźlicę zmarło na świecie półtora miliona osób, a zapadło na nią około 9 milionów ludzi. Większość przypadków schorzenia wykryto w Azji i Afryce. Kraje o największej liczbie chorujących to Indie, Chiny i Nigeria. WHO ocenia, że 3 miliony osób z gruźlicą nie dostało właściwego leczenia, ponieważ nie miało dostępu do systemu opieki zdrowotnej.

Reklama

W Polsce w 2013 roku zarejestrowano 7250 przypadków gruźlicy, było to o 292 zachorowania mniej niż w roku poprzednim i 2243 mniej, niż dziesięć lat wcześniej. Należymy już do krajów o niskiej zapadalności, jednak nadal wyższej, niż średnia w Unii Europejskiej.

Najczęstszą postacią choroby jest gruźlica płuc. W 2013 roku stanowiła ponad 94 procent wszystkich przypadków. Najwięcej osób ze schorzeniem jest w grupie powyżej 65 lat. W 2012 roku gruźlica była w naszym kraju przyczyną zgonu 630 osób.

Dzień Gruźlicy został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia. Upamiętnia odkrycie przez niemieckiego bakteriologa Roberta Kocha w 1882 roku, bakterii, nazwanej później prątkiem Kocha, która wywołuje chorobę.

Po drugiej wojnie światowej gruźlica w naszym kraju była jedną z głównych przyczyn umieralności. Od lat 50. XX wieku zapadalność na nią w Polsce spadła ponad dziesięciokrotnie.

Reklama

Źródłem zakażenia jest człowiek chory na gruźlicę otwartą, prątkującą płuc lub zwierzę domowe, na przykład: krowa, owca albo świnia. Człowiek zakaża się najczęściej drogą kropelkową, rzadziej pyłową, czy pokarmową, na przykład przez mleko od chorych krów lub przez skórę.

Zakażenie prątkiem nie oznacza jednak zachorowania na gruźlicę. Prątki bytują w organizmie w postaci "uśpionej" i mogą ulec aktywacji, gdy z różnych przyczyn dojdzie do osłabienia odporności.

Szacuje się że około 70. procent populacji miało kontakt z gruźlicą, nawet o tym nie wiedząc. Według badań, jedna nielecząca się osoba może w ciągu roku zarazić około 15. innych.