Objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok rozpoznajemy najczęściej po charakterystycznym ucisku, bólu głowy, który jest najbardziej intensywny rankiem, a także podczas pochylania się (jeśli chcesz wiedzieć, jak naturalnie radzić sobie z bólem głowy, zajrzyj na stronę: http://portal.abczdrowie.pl/naturalne-metody-radzenia-sobie-z-bolem-glowy). Dolegliwości te mogą być odczuwane w różnych miejscach, w zależności od tego, które zatoki objęło zapalenie. Jeśli są to zatoki czołowe, to ból czy ucisk możemy zlokalizować właśnie na czole. Kiedy zaatakowane zostały zatoki szczękowe, to mogą boleć nas zęby, policzki po mocniejszym dotknięciu ich, a także czoło. Jeżeli zaś odczuwamy ten charakterystyczny ucisk i ból za oczami, to zapalenie dotknęło zatok sitowych.

Reklama

Ponadto przy zapaleniu zatok może pojawić się podwyższona temperatura. Mamy katar i odczucie zatkanego nosa. Przez to jesteśmy zmuszeni oddychać przez usta. To jednak nie wszystko. Z naszych ust wydobywa się nieprzyjemny zapach. Dokucza nam kaszel.

Zapalenie zatok nie zawsze utrzymuje się przez ten sam czas. Może męczyć nas dłużej niż 3 miesiące – może być spowodowane problemami z zębami bądź alergią. Jest to przewlekłe zapalenie zatok. Czasem trwa od 1 do 3 miesięcy. Mamy wówczas do czynienia z podostrym zapaleniem zatok. Jeśli trwa mniej niż 1 miesiąc, to oznacza, że przez paciorkowca, gronkowca, bakterie bądź wirusy mamy ostre zapalenie zatok. Nie zawsze jednak zapalenie zatok trwa tak długo. Zdarza się, że przechodzi już po tygodniu. Taka sytuacja ma miejsce, gdy dopadnie nas wirusowe zapalenie zatok.

Reklama

Przyczyny zapalenia zatok

Być może osoby, które muszą zmagać się z zapaleniem zatok, zadają sobie pytanie: dlaczego właśnie ja? Co sprawiło, że męczę się z zatokami? Jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia zatok jest atak wirusów. Nieco rzadziej bolą nas zatoki przez grzyby czy bakterie. W grupie największego ryzyka zachorowania znajdują się osoby, które mają pewne nieprawidłowości w budowie nosa (np. polipy, przerost małżowiny, obrzęki występujące w jamie nosowej). Ponadto problemy z zatokami mają chorzy na alergię, astmę (więcej informacji na temat astmy znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/astma). Co może jeszcze sprzyjać chorobom zatok? Wpływ na to ma również przebywanie w miejscach, gdzie szybciej wysychają nam błony śluzowe.

Niesamowicie istotne jest to, abyśmy dbali o siebie wtedy, gdy zmagamy się z różnymi infekcjami dróg oddechowych. Jeśli zlekceważymy chorobę i jej nie doleczymy, może to w przyszłości skutkować problemami z zatokami. Pamiętajmy również o właściwej higienie jamy ustnej oraz regularnych wizytach u stomatologa. Próchnica też może być przyczyną problemów z zatokami.

Reklama

Zapobieganie zapaleniu zatok

Co zrobić, aby uniknąć problemów z zatokami? Tak jak już to zostało wspomniane, powinniśmy starać się doleczyć infekcje dróg oddechowych. Nie lekceważmy nawet zwykłego przeziębienia. Postarajmy się też odpowiednio nawilżyć powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej – własnym mieszkaniu czy biurze. Pijmy dużo wody. Ważne jest również to, aby unikać alergenów, a także wszelkich zanieczyszczeń powietrza. Jeśli często mamy problemy z zatokami, to warto skontaktować się z lekarzem. Specjalista z pewnością zaleci skuteczną terapię bądź zaproponuje poddanie się zabiegowi. W ten sposób pozbędziemy się na dobre problemów z zatokami.