Objawy zapalenia pęcherza

Postępujące zapalenie pęcherza wymaga na pewno skonsultowania się z lekarzem (więcej o zapaleniu pęcherza u kobiet na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-u-kobiet). Aby jednak udać się do niego we właściwym czasie, warto wiedzieć, jakie symptomy świadczą o tej chorobie. Przede wszystkim charakteryzuje się ona potrzebą częstego oddawania moczu. Chorzy odczuwają mocne parcie na pęcherz. Kiedy już udadzą się do toalety, czują pieczenie i ból. Nierzadko te przykre dolegliwości łączą się z krwiomoczem lub przykrym zapachem uryny. Ponadto osoba z zapaleniem pęcherza odczuwa ból brzucha i może mieć podwyższoną temperaturę. To jednak nie wszystko. Zdarza się, że chory nie trzyma moczu. Jeżeli więc zauważymy u siebie wymienione objawy, nie warto czekać – należy jak najszybciej działać, a najlepiej udać się do lekarza.

Reklama

Niektóre przypadki zapalenia pęcherza mogą być jednak bardzo trudne do rozpoznania lub wręcz niemożliwe do zweryfikowania bez dokładnych badań. Choroba ta może bowiem przebiegać bez widocznych symptomów (bezobjawowy bakteriomocz). Dlatego tak ważne jest, aby szczególnie dzieci i kobiety w stanie błogosławionym jak najczęściej poddawały się badaniom moczu.

Co robić, gdy rozpoznam chorobę?

Jeśli wymienione powyżej objawy są dość słabe, np. odczuwamy jedynie lekki ból przy oddawaniu moczu, możemy próbować ratować się „babcinymi” sposobami. Na początek wypijmy napar z ziół, który pomoże na drogi moczowe, np. z bratka lub pokrzywy (jeśli nie masz takich w domu, znajoma farmaceutka na pewno doradzi jakąś gotową mieszankę ziół). Nie zapominajmy o wypijaniu dużych ilości wody – najlepiej około 3 litrów w ciągu dnia. Dobrym pomysłem jest spożywanie produktów z dużą dawką witaminy C (czarna porzeczka, cytrusy, papryka, brukselka). Udowodniono, że ten składnik odżywczy skutecznie zatrzymuje rozmnażanie się szkodliwych bakterii w naszym organizmie. Oczywiście warto do swojej diety włączyć żurawinę, która znana jest powszechnie ze swojego zbawiennego wpływu na drogi moczowe (przeczytaj więcej o właściwościach żurawiny na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-zurawiny). Kiedy już spożyjemy zdrowy i wartościowy posiłek, połóżmy się pod ciepły koc lub kołdrę. Dlaczego? Ciepło działa leczniczo na zakażone miejsca układu moczowego, dzięki temu możemy znacznie przyspieszyć powrót do zdrowia. W tym czasie nie są wskazane kontakty seksualne. Należy poczekać z tym do zakończenia kuracji. Przykrych dolegliwości związanych z zapaleniem pęcherza można również pozbyć się dzięki nasiadówkom. Osoba chora powinna przygotować w dużej misce gorącą wodę i dodać do niej zioła (np. krwawnik, rumianek, szałwię), zostawić to na kwadrans pod przykryciem. Potem należy usiąść w misce również na mniej więcej 15 minut.

Reklama

Jeśli wskazane powyżej sposoby nie podziałają, należy jak najszybciej udać się do najbliższego punktu medycznego (szczególnie wtedy, gdy od około 2 dni wciąż odczuwamy przykre dolegliwości). Tam zostaniemy poddani odpowiednim badaniom i otrzymamy środki, które na pewno nam pomogą.

Czy można ustrzec się przykrych objawów?

Reklama

Jeśli odpowiednio dbamy o swój organizm, nie musimy obawiać się zapalenia pęcherza. Bardzo istotna w tym przypadku jest higiena osobista. Pamiętajmy również o tym, aby nosić bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów, np. bawełnianą. Strzeżmy się przygodnych kontaktów seksualnych, choroba ta atakuje najczęściej panie, które współżyją w wieloma partnerami. Zadbajmy również o swoją dietę, a także o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dzięki tym prostym zasadom nie będziemy musieli nigdy więcej cierpieć w toalecie.