Z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych na całym świecie są organizowane spotkania, koncerty, wykłady i dyskusje. W Warszawie odbędzie się między innymi, już po raz szósty, dzień otwarty w Muzeum Narodowym.

Reklama

Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w codzienne życie. Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości opinii publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Ważną tematyką obchodów są bariery architektoniczne.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na świecie jest prawie miliard ludzi niepełnosprawnych, czyli około 15 procent populacji. Z tej liczby około 200 milionów osób jest dotkniętych niepełnosprawnością w stopniu ciężkim. W porównaniu z wynikami podobnych badań z 1970 roku, liczba osób dotkniętych niepełnosprawnością zwiększyła się o 5 procent.
Ostatnie dane dotyczące liczby osób niepełnosprawnych w Polsce pochodzą z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku. Ogółem liczba tych osób wynosiła wówczas około 4 miliony siedemset tysięcy. Stanowiło to ponad 12 proc. ludności. Udział mężczyzn wśród osób niepełnosprawnych wynosił ponad 46 proc.

Najczęstszą przyczynę niepełnosprawności stanowią schorzenia układu krążenia, narządów ruchu oraz schorzenia neurologiczne. Niższa jest liczba osób z uszkodzeniami narządu wzroku i słuchu, z chorobą psychiczną i upośledzeniem umysłowym.

Reklama

Ostatnie badania wskazują na znaczną poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy w ciągu ostatnich lat. Wpływ na to ma rosnące zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, co wynika z otrzymywanego przez nich wsparcia.

W 2006 roku na Zgromadzenia Ogólnego ONZ przyjęło Konwencję Praw Osób Niepełnosprawnych. W myśl jej zapisów osoby niepełnosprawne mają prawo do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się - w tym równego z osobami pełnosprawnymi dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, życia prywatnego i rodzinnego oraz udziału w życiu politycznym i kulturalnym.

Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony przez ONZ w 1992 roku.