Jak psy leczą ludzi? 25 sukcesów w Polsce

| Aktualizacja:
X

Terapia z udziałem czworonożnego przyjaciela ma w naszym kraju już 25-letnią tradycję. Dlatego nikogo nie dziwi obchodzony 15 czerwca Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Zwraca uwagę na osoby wymagające wsparcia, a także na psich "terapeutów".

Największe efekty dogoterapia przynosi w rehabilitacji dzieci, ze względu na to, że pozwala niepostrzeżenie dla pacjenta przeprowadzić żmudne ćwiczenia. Jako forma zabawy z psem, przynosi wiele korzyści, między innymi rozwija zdolności fizyczne i usprawnia motorykę, a także podwyższa samoocenę, zwiększa koncentrację i rozwija zdolności poznawcze. Zwierzęta powinny być wybrane ze względu swoje cechy, jak na przykład cierpliwość, posłuszeństwo i brak agresji, a ponadto muszą być specjalnie wyszkolone. 

Dogoterapia jest też bardzo efektywna w wypadku osób chorych, samotnych i starszych. Nawiązanie psychicznej więzi ze zwierzęciem przyspiesza leczenie lub ułatwia przejście choroby. Warto dodać, że codzienne, aktywne spędzanie czasu z naszymi ulubieńcami już przynosi wymierne korzyści. Obecność psa czy też uprawianie wraz z nim sportów rozwija więź emocjonalną, daje poczucie bezpieczeństwa oraz zapewnia pogodny nastrój.

Wizyty psich terapeutów w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka oraz w niektórych szpitalach w innych miastach, między innymi w Lublinie, Wrocławiu i Krakowie, przyczyniły się do tego, że coraz więcej placówek zgłasza chęć przyjęcia "czworonożnych pomocników". 

Ogólnopolski Dzień Dogoterapii jest obchodzony od 2007 roku. Z kolei sama metoda rehabilitacji z udziałem zwierząt jest stosowana w naszym kraju od 1987 roku.
O wielu lat z powodzeniem stosowane są też inne formy terapii z udziałem zwierząt, jak: hipoterapia - tu - konie, delfinoterapia, czy felinoterapia w towarzystwie kota.

W Polsce dla terapii z udziałem psów używane są wymiennie dwie nazwy. Jedna to: kynoterapia, z greckiego "kýon" - "pies", w dopełniaczu: "kynós" oraz "therapeía" - "opieka, leczenie". Druga - dogoterapia z angielskiego "dog" - "pies" i "therapy" - "terapia".

O ile posługiwanie się ogólną nazwą jest dowolne, o tyle w fachowej dogoterapii rozróżnia się jej dwa podstawowe rodzaje.

Pierwszy - to zajęcia z udziałem zwierząt - Animal Assisted Activity, które prowadzą osoby bez przygotowania medycznego, a bliski kontakt z psem przynosi korzyści edukacyjne, motywacyjne oraz społeczne. Na świecie powszechnie wykorzystuje się program Visiting Pets, polegajacy na tym, że psy prawie codziennie odwiedzają chorych w szpitalach, hospicjach i placówkach opieki społecznej, ośrodkach dla narkomanów oraz więzieniach. Taką terapię od ponad 20. lat z powodzeniem stosuje się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Drugi rodzaj terapii, nazwany Animal Assisted Therapy, to leczenie prowadzone przez wykwalifikowanego terapeutę w towarzystwie psa. Jest ono prowadzone pod określonym kątem, uzależnionym od potrzeb pacjenta. AAT ma cechy charakterystyczne, są to: sprecyzowane cele i zadania dla każdego uczestnika, cały proces jest dokumentowany i rozwijany, a postęp w rehabilitacji da się zmierzyć i ocenić.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: IAR
  Powered by ContentStream
  • ~satyr
   2013-06-15 14:00
   Jeżeli "leczą" to dlaczego płacimy za nie "podatki" MA(tołki).
   Pies,kot,świnki morskie (zwierzęta) "wyciągają" choroby z "człowieka".
   Uczcie się "lekarze" od zwierząt.
  • ~grzesznk
   2013-06-15 17:55
   czy sukienkowi uznaja psy za swietych??? PRZECIEZ UZDRAWIAJA!!!
  • ~ewa koby
   2013-06-16 02:56
   pies to super akcja dla czlowieka ego duzo slyszy i nic nie powie widze smutne buzki dzieci ze wyszli z psem na spacer psiary eu obiety po dwoch wojnach generacji babek matek ala facet to wojna ciekawe ze arab choduje i trenuje orly sokoly i konie cos co ma pozytek a psy eu chinczycy zjedza bo eu ropiej pejczykow juz dawno zezerli...
  • ~babcia
   2014-06-12 22:19
   Absolutna racja. Mam 72 lat i brazowego labradora. Jeszcze nigdy w zyciu nie bylo mi tak dobrze i ngdy tak dobrze sie nie czulam jak od czasu kiedy dostalam tago psa. Godzinne spacery rano i po poludniu, tudziez nieustajace towarzystwo cudownego psa trzyma mnie w jak najlepszym zdrowiu. I jestem psu bardzo za to wdzieczna.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.