Oto druga przyczyna zawału i udaru. Po nadciśnieniu

| Aktualizacja:
X

Osoby, które cierpią na migrenę, są bardziej narażone na zawał serca i udar mózgu - wynika z najnowszych badań.

Trwające 15 lat badanie uwzględniające dane 28 tysięcy kobiet w wieku powyżej 45 lat wykazało, że migrena powiązana jest z wyższym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu.

Najbardziej zagrożone są pacjentki, które cierpią na migrenę z aurą i doświadczają m.in. "mroczków migrenowych". U nich ryzyko zawału i udaru jest nawet dwukrotnie wyższe.

Dlaczego tak się dzieje? Autorzy badania przypuszczają, że przyczyną zwiększonego ryzyka zawału u osób cierpiących na migrenę są leżące u podstaw obu schorzeń problemy naczyniowe.

Według autorów badania migrena jest silniejszym czynnikiem ryzyka zawału i udaru niż otyłość, cukrzyca czy palenie papierosów. To cenna obserwacja, która może pomóc lekarzom w zastosowaniu u pacjentów z migreną odpowiedniej profilaktyki.

Badacze podkreślają, że choć skupili się na obserwacji kobiet, to nie ma powodu, by nie odnieść tych wyników do mężczyzn.


Wyniki badań zostaną zaprezentowane podczas spotkania American Academy of Neurology w San Diego. Omawia je "Daily Telegraph".

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Udostępnij na Facebooku
Źródło: Daily Telegraph
  Powered by ContentStream
  • ~Mi Grek
   2013-01-17 08:36
   KAŻDY ból głowy wynika z niedotlenienia mózgu. Proponuję każdemu przed zaśnięciem 10 głębokich wdechów, aby rozruszać mięśnie oddechowe - a sytuacja może się poprawić.
  • ~Bogdan Szymczyszyn, www.szymczyszyn.pl
   2013-02-06 10:12
   Pewną modyfikacją tradycyjnego zabiegu akupunktury jest przepuszczenie przez wkłute igły prądu elektrycznego (elektroakupunktura), bądź bezpośrednie działanie na punkty akupunkturowe prądu elektrycznego przy użyciu specjalnych stymulatorów (elektropunktura).

   Aparat pozwala na zastosowanie elektropunktury w samoleczeniu. Dzięki zastąpieniu igły akupunkturowej kontaktem elektrycznym każdy może sam, bez żadnego przygotowania, wykonać sobie zabieg.
  • ~aaaaggggaaa78
   2013-02-06 13:36
   Przewlekłe bóle głowy, to nie niedotlenienie mózgu, chyba. U mnie tak było. Tabletki na nic. Pomogła Pani Wanda Prątnicka. Kosztowało mnie to trochę pracy i zmiany, ale pomogła. W sumie to też pomogło w innych dziedzinach mojego życia, bo jak się okazało, było to ze sobą związane. pozdro.
  • ~penkter
   2013-04-09 10:17
   Polecam sprawdzić sobie ostatnie artykuły o szkodliwości leków z diklofenakiem. A co trzecia starsza osoba bierze na stawy Voltaren albo coś takiego i stąd jeszcze częstsze problemy z nadciśnieniem, a czasem i "zaskakujące" zawały i udary.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.