Kobiety zakażone HIV mają prawo do godnego życia i opieki medycznej bez uprzedzeń - mówili eksperci w środę na konferencji prasowej w stolicy. Zainaugurowano na niej polską edycję programu edukacyjnego SHE, mającą nieść wsparcie kobietom żyjącym z HIV.

Reklama

W ramach tego programu chcemy między innymi informować kobiety HIV-pozytywne, że mają prawo być traktowane przez społeczeństwo i lekarzy tak jak każdy inny człowiek, niezależnie od tego w jakich okolicznościach zostały zakażone wirusem - powiedziała Magdalena Ankiersztejn-Bartczak prezes Fundacji Edukacji Społecznej i członek międzynarodowego zespołu ekspertów programu SHE.

Jak wyjaśniła, celem tej inicjatywny jest stworzenie społeczności silnych, HIV-pozytywnych, świadomych swoich praw kobiet (SHE to z j. ang. Strong, HIV positive, Empowered Women). Specjaliści, którzy opracowali program chcą w jego ramach udzielać HIV-pozytywnym kobietom wsparcia medycznego, merytorycznego i psychicznego, a nawet prawnego.

Według Ankiersztejn-Bartczak, w Polsce ciągle pokutuje stereotyp, że zakażenie HIV to "problem prostytutek, gejów i narkomanów".

Reklama

Tymczasem, statystyki wskazują, że w ostatnich latach zaczynają przeważać zakażenia drogą heteroseksualną, do których nie zawsze dochodzi w ramach zachowań ryzykownych, ale również w stałym związku, mówiła dr Magdalena Rosińska z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Do końca 2011 r. w Polsce zakażenie HIV rozpoznano u ok. 3,3 tys. kobiet, ale Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że może być ich ponad 8 tys. Oznacza to, że nawet dwie trzecie z nich nie są świadome infekcji.

Wczoraj do naszego punktu testowania przyszła kobieta, która jest z jednym partnerem od 10 lat i ma z nim dwójkę dzieci. Sześć lat temu przeżyli kryzys w związku i niedawno wykryto u niego zakażenie HIV. Wszystko wskazuje na to, że ona też jest zakażona. Trzeba pamiętać, że HIV nie wybiera, ale też nie jest karą za żadne zachowanie - tłumaczyła Ankiersztejn-Bartczak.

W czasie nagrania przygotowanego na środowe spotkanie, jedna z HIV-pozytywnych pań, które w ramach programu SHE będą wspierać inne kobiety seropozytywne, powiedziała: Można być porządną kobietą zakażoną HIV. A druga dodała: Można uprawiać z kimś przypadkowy seks i nie zakazić się, i można zakazić się podczas zaplanowanego seksu z tzw. porządnym człowiekiem.

Reklama

Niestety, z powodu siły stereotypów kobieta, która w Polsce dowiaduje się o zakażeniu HIV rozpoczyna zmaganie nie tylko z wirusem, ale także ze stygmatyzacją społeczną i autostygmatyzacją, oceniła Ankiersztejn-Bartczak.

Według dr Anity Olczak z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy (należącej do międzynarodowego zespołu ekspertów programu SHE), informacja o infekcji HIV zmienia życie kobiety w każdym wieku - czy jest to dziewczynka, młoda kobieta, matka, babcia. Zaczyna się bać, co pomyślą o niej inni, komu ma o tym powiedzieć, jak dalej żyć, czy przyjmie ją lekarz? I niezależnie od wieku potrzebne jest jej właściwe wsparcie, a nikt nie udzieli go lepiej niż inna kobieta HIV-pozytywna, która przeżywała te same problemy - powiedziała.

Dlatego, program SHE będzie się w dużej części opierał na pomocy udzielanej sobie wzajemnie przez kobiety seropozytywne. W tym celu powstał specjalny poradnik dla pań tworzących grupy wsparcia. Niedługo dostępna będzie również polska wersja językowa strony internetowej programu przygotowana przez kobiety zakażone HIV (www.shetoshe.org).

Podstawowym narzędziem służącym edukacji kobiet HIV-pozytywnych będą warsztaty prowadzone przez Fundację Edukacji Społecznej we współpracy z organizacjami skupiającymi osoby seropozytywne. W całej Polsce odbędzie się pięć takich spotkań. Pierwsze będzie miało miejsce 31 marca w Warszawie.

W ramach programu powstaną też centra konsultacyjne, w których specjaliści ds. chorób zakaźnych, ginekolodzy i psycholodzy będą się starali zapewnić paniom seropozytywnym kompleksową, nowoczesną opiekę medyczną.

Ambasadorką programu w Polsce została aktorka Małgorzata Socha, która w serialu "Na Wspólnej" gra zakażoną HIV dziewczynę - Zuzannę. SHE jest realizowany przy wsparciu firmy Bristol-Myers Squibb.

Trwa ładowanie wpisu