Jeśli lekarz odmówił ubezpieczonemu pacjentowi wypisania recepty na lek refundowany, ten może dochodzić swoich praw przed sądem cywilnym. Konsekwencje protestu lekarzy, który polega na przystawianiu pieczątki z napisem „refundacja do decyzji NFZ”, mogą więc uderzyć w nich samych.
Zgodnie z art. 415 kodeksu cywilnego pacjenci mogą dochodzić naprawienia szkody. Może ona wynikać z konieczności poniesienia większych kosztów na leczenie wskutek nieumieszczenia na recepcie informacji o odpłatności za lek.
Takie działanie jest niezgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich, zgodnie z którym lekarz powinien na recepcie zamieścić informację o wysokości odpłatności za lek.
Nieumieszczenie tej informacji można uznać za bezprawne. Trzeba jednak udowodnić powstanie szkody.
Reklama
Na pewno dojdzie do niej wtedy, gdy wskutek niezażycia leku (np. z powodu zbyt wysokiej jego ceny) stan zdrowia pacjenta pogorszy się.
Reklama
Wówczas na podstawie art. 444 k.c. może on pozwać lekarza za spowodowanie rozstroju zdrowia. Chory może także dochodzić zadośćuczynienia za krzywdę, gdy brak leku spowodował większe cierpienia fizyczne.



Takie roszczenie może mieć np. osoba chora na nowotwór złośliwy, która z powodu zbyt wysokiej ceny leku nie wykupiła środków uśmierzających ból. W ocenie niektórych prawników roszczenie odszkodowawcze można skierować nie tylko przeciwko lekarzowi, ale także NFZ. To on jest odpowiedzialny za refundację leków i powinien zapewnić takie świadczenie każdej osobie ubezpieczonej. Przysługuje ona pacjentowi z tytułu posiadania przez nie go ubezpieczenia zdrowotnego.
Podstawą roszczenia będzie niewykonanie przez NFZ (jako ubezpieczyciela) obowiązku refundacji leku na poziomie zagwarantowanym osobie ubezpieczonej w ustawie refundacyjnej.
„DGP” przypomina
Jeżeli prawa pacjenta zostały naruszone, może on domagać się odszkodowania na drodze cywilnej
Jeżeli pacjent uważa, że doznał szkody, musi złożyć pozew w odpowiednim sądzie rejonowym albo okręgowym
Do rozpoczęcia sprawy można nanosić poprawki w pozwie
1,2 mln zł wynosiło najwyższe odszkodowanie uzyskane przez ofiarę błędu medycznego
Podstawa prawna
Art. 415 i 444 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).