Dziennik.plAktualności

Czwartek, 17 maja 2012

Imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

Pogoda: Warszawa Dziś

temp. 9°C

Chorzy na AIDS mają nowy szpital

2011-12-09 | Ostatnia aktualizacja: 13:46 | Komentarze: 0 | skomentuj
Chorzy na AIDS mogą leczyć się w Opolu

Chorzy na AIDS mogą leczyć się w Opolu / Shutterstock

Szpital Wojewódzki w Opolu, jako jedyny w Polsce szpital niekliniczny, może stacjonarnie leczyć pacjentów chorych na AIDS. Szkolenia personelu i przygotowania trwały ponad rok.

Pogoda

POLSKA

Czwartek 2012-05-17

temp. min 0°C max. 15°C
opady: niewielkie opady

Twoje miasto:

Program TV

Sprawdź program swojej ulubionej stacji:

Pacjenci z AIDS są leczeni na zmodernizowanym oddziale chorób zakaźnych. "Oddział był remontowany z założeniem, że nie poprzestajemy tylko na modernizacji, ale robimy krok do przodu. Pomyśleliśmy o poradni HIV/AIDS i stacjonarnym leczeniu tych pacjentów" - zaznaczyła dyrektor szpitala, Renata Ruman-Dzido.

Jak podkreśliła, w leczeniu szpitalnym pacjent z AIDS jest pod całodobową opieką, ma zapewnioną bezpłatną diagnostykę i leki. "W lecznictwie otwartym - w poradni - możemy zdiagnozować pacjenta, ale już zakup leków pacjent musi finansować sam. Często zdarzało się tak, że pacjenci nie kupowali leków, bo nie było ich na to stać" - powiedziała dyrektor.

Do rozpoczęcia stacjonarnego leczenia pacjentów z HIV/AIDS opolski szpital przygotowywał się przez ponad rok. W tym czasie trwały m.in. przygotowania i szkolenia lekarzy i pielęgniarek. Jak podkreśliła dyrektor, szpital spełnił wszystkie wymagania, które wcześniej udawało się spełnić tylko klinikom.

"Decyzja o przekazaniu dofinansowania - niezwykle drogich w terapii antyretrowirusowej - leków zapada na poziomie Ministerstwa Zdrowia. Musieliśmy m.in. uzyskać pozytywną opinię konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych. Złożyliśmy aplikację do konkursu i jesteśmy jedynym nieklinicznym szpitalem w Polsce, który ma umowę z ministerstwem, i poprzez krajowe centrum ds. AIDS otrzymuje leki dla tych pacjentów" - podkreśliła Ruman-Dzido.

PAP Źródło: PAP
12następna »

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane

Najczęściej komentowane

«