Bezpłatne badania prowadzić będą placówki ochrony zdrowia; ich lista jest dostępna na stronie www.astma-alergia-pochp.pl.

Akcję Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP wspiera NFZ. Współorganizuje ją Polskie Towarzystwo Chorób Płuc. Celem jest przeprowadzenie ogólnopolskiej masowej spirometrii.

Reklama

NFZ podkreśla, że obchody Dnia Spirometrii mają zwiększyć świadomości na temat profilaktyki płuc. Jest to także związane z realizowanym przez Fundusz projektem edukacyjnym "...liczy się każdy oddech...".

Badanie spirometryczne pomaga ocenić przepływy powietrza w oskrzelach i płucach. Z pozoru wydaje się proste - pacjent musi wykonać głęboki wdech i jak najszybciej wydmuchać cały zapas powietrza do plastikowej rurki połączonej ze spirometrem. Pozwala to wykryć m.in. kiepsko leczoną astmę oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Reklama

Spirometrię wykorzystuje się w badaniach okresowych u osób długotrwale narażonych na czynniki drażniące, takie jak pyły, aerozole toksyczne, związki chemiczne wnikające do układu oddechowego, a przez to potencjalnie zagrożonych POChP. Dotyczy to np. górników, hutników, malarzy.

Na POChP cierpi ponad 200 mln osób. Do 2030 r. choroba ta stanie się trzecią najważniejszą przyczyną zgonów na świecie. Według ekspertów, w Polsce 50 proc. spośród 2 mln osób z POChP jeszcze nie wie o swej chorobie i nie leczy się.