Kto i na jakich zasadach może trafić na leczenie psychiatryczne

Do szpitala psychiatrycznego może trafić osoba, która z powodu zaburzeń psychicznych zagraża własnemu życiu lub zdrowiu albo jest niebezpieczna dla innych osób. Podobnie jest, gdy w wyniku takich zaburzeń osoba nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych. Poddawana jest ona badaniu psychiatrycznemu i do szpitala trafia na podstawie skierowania od lekarza i po wyrażeniu przez tę osobę zgody.
Jeżeli dana osoba odmawia przyjęcia do szpitala, to trafi tam bez udzielonej zgody. Lekarz musi wówczas wyjaśnić powody przyjęcia jej do szpitala i poinformować o przysługujących prawach. Zgodę musi jeszcze wyrazić ordynator szpitala w ciągu 48 godzin od przyjęcia. Natomiast w ciągu 72 godzin musi o tym zawiadomić właściwy sąd opiekuńczy, który wszczyna postępowanie dotyczące przyjęcia do szpitala.

Jakie prawa mają pacjent i jego opiekun w szpitalu psychiatrycznym

Reklama
Pacjent ma prawo do pomocy w ochronie swoich praw, którą zapewnia rzecznik praw pacjenta szpitala psychiatrycznego. Prawo to przysługuje także jego przedstawicielowi ustawowemu, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu. Pacjent lub jego opiekun może ustnie i pisemnie przekazywać rzecznikowi skargi dotyczące naruszenia praw pacjenta. Ma też prawo do spotkania się z rzecznikiem w warunkach, które pozwalają na swobodną rozmowę. Prawo określa, że takie spotkanie powinno się odbyć nie później niż w ciągu siedmiu dni od daty zgłoszenia takiej potrzeby.
Reklama
Rzecznik praw pacjenta szpitala psychiatrycznego pomaga w dochodzeniu praw w sprawach związanych z przyjęciem, leczeniem, warunkami pobytu i wypisaniem ze szpitala psychiatrycznego. Udziela wyjaśnień w sprawach związanych ze skargami pacjentów i ich rodzin, jakie do niego trafiają.



Co może zrobić rzecznik pacjenta szpitala psychiatrycznego

Jeżeli do rzecznika praw pacjenta szpitala psychiatrycznego trafi skarga od pacjenta, to ma on prawo do występowania z wnioskiem do personelu szpitala (np. lekarza prowadzącego) o podjęcie działań zmierzających do usunięcia przyczyny skargi. Rzecznik ma możliwość wglądu w dokumentację medyczną za zgodą pacjenta lub jego opiekunów.
Przy wyjaśnianiu lub pomocy w wyjaśnianiu ustnych i pisemnych skarg pacjentów może współpracować z rzecznikiem praw obywatelskich, rzecznikiem praw dziecka oraz konsultantem krajowym i konsultantami wojewódzkimi w dziedzinie psychiatrii. Z ich pomocy może korzystać również w związku z jego współpracą z rodziną pacjenta lub jego opiekunami.

W jakiej sytuacji personel może zastosować przymus bezpośredni

Przymus bezpośredni można zastosować, gdy pacjent dokonuje zamachu na własne życie lub zdrowie albo innych osób. Możliwość taka jest także, gdy chory niszczy przedmioty, które znajdują się w jego otoczeniu. W takim przypadku można przytrzymać pacjenta, przymusowo podać mu leki, unieruchomić pasami lub zamknąć w izolatce. Decyduje o tym lekarz, który określa rodzaj środka, jaki ma być użyty wobec pacjenta i nadzoruje jego wykonanie. Jeżeli nie ma lekarza, to odpowiedzialność spada na pielęgniarkę. Musi ona później powiadomić o tym lekarza. Ponadto każdy przypadek, gdy personel musiał np. unieruchomić pasami pacjenta należy odnotować w dokumentacji medycznej.