W ocenie Lipowicz, rozwiązania prawne dot. finansowania pomocy medycznej osobom bezdomnym są niewystarczające. RPO przypomina, że pomimo, iż znaczna część bezdomnych ma możliwość korzystania z leczenia, to skomplikowane procedury, dotyczące uzyskania zasiłku na leczenie, sprawiają, że większość z tego nie korzysta.

Reklama

Osoba bezdomna może otrzymać zasiłek na część lub całość leczenia, ale musi o niego sama wystąpić.

W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia lekarz ma obowiązek udzielić pomocy każdemu pacjentowi, niezależnie od tego, czy posiada on ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku osoby bezdomnej, za udzielone świadczenie rachunek opłaca Ośrodek Pomocy Społecznej.

Dostęp do leczenia osób bezdomnych regulują ustawy: o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o pomocy społecznej. "Uzyskanie świadczeń zdrowotnych na podstawie powyższych regulacji poprzedzone jest sformalizowaną i skomplikowaną procedurą, niedostosowaną do istoty bezdomności. Istnieje bowiem grupa osób bezdomnych, która nie podejmie żadnych działań w kierunku uzyskania podstaw do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej oraz opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Niezbędne są zatem rozwiązania systemowe, które pozwolą na objęcie tych osób opieką medyczną" - uważa RPO.

Reklama

Według Lipowicz, rozwiązania systemowe powinny polegać na stworzeniu podstaw prawnych oraz zapewnieniu źródeł i sposobu finansowania świadczeń medycznych. RPO chce uproszczenia procedur dostępu osób bezdomnych i nieubezpieczonych do zakładów opiekuńczo-leczniczych i zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, a także domów pomocy społecznej.

Resort zdrowia zajmie stanowisko w sprawie wystąpienia RPO po jego analizie.